Un proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Local de astăzi, joi, 27 octombrie 2022, a vizat premierea elevilor din învăţământul preuniversitar de stat din municipiul Galaţi care au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele naţionale şi internaţionale, precum şi a cadrelor didactice care i-au pregătit, pentru anul şcolar 2021-2022.

Astfel, la olimpiadele internaţionale este vorba despre: premiul I – 6.000 de lei, premiul II – 3.900 de lei, premiul III – 3.630 de lei, iar premiul special şi menţiune – 2.640 de lei. La olimpiadele naţionale: premiul I – 2.200 de lei, premiul II – 1.540 de lei, premiul III – 1.100, iar menţiune – 660 de lei.

Elevii care au obţinut performanţe la olimpiade, la discipline diferite, vor fi premiaţi pentru fiecare performanţă în parte. Cadrele didactice care au îndrumat mai mulţi elevi premiaţi la olimpiadele naţionale şi internaţionale vor primi un singur premiu, în bani, egal cu valoarea premiului primit de către elevul care a obţinut cea mai bună performanţă.

Publicat în Eveniment

Din pasiunea copiilor pentru un domeniu care le place, îmbinată cu profesionalismul şi implicarea unor dascăli de excepţie, nu poate rezulta decât excelenţă şi performanţă.

Centrul Judeţean de Excelenţă Galaţi (CEXGL), unitate de învăţământ conexă a Ministerului Educaţiei, cu personalitate juridică şi coordonat metodologic de Inspectoratul Şcolar Judeţean, a strâns, în primul an de funcţionare, zeci de elevi care fac performanţă la cel mai înalt nivel sub coordonarea unora dintre mai buni şi dedicaţi profesori din Galaţi.

Pe parcursul anului şcolar 2021-2022, nu mai puţin de 72 de copii au obţinut premii la olimpiade şi concursuri, dintre care 34 au obtinut premii şi menţiuni inclusiv la etape naţionale şi internaţionale. Un portofoliu demn de admiraţie, respect şi speranţă!

„Judeţul Galaţi are elevi şi profesori extraordinari, care merită promovaţi la nivel local, naţional şi internaţional. Dincolo de obiectivul principal al Centrului, acela de a valorifica la maxim talentul copiilor într-un anumit domeniu şi obţinerea unor rezultate de excepţie la olimpiade şi concursuri, ne dorim să dezvoltăm elevilor abilităţi de viaţă, să-i învăţăm să se concentreze asupra modului în care se relaţionează cu ceilalţi prin dezvoltare personală, conştiinţă culturală, comunicare socială pentru ca, elevul de astăzi să devină adultul de mâine care să poată pune în valoare tot ceea ce a învăţat în şcoală. Tocmai din aceste motive, ne propunem derularea la nivelul şcolii a numeroase proiecte şcolare, extraşcolare locale, naţionale şi internaţionale, crescând performanţa elevilor capabili de rezultate deosebite din judeţul Galaţi, oferindu-le exemple pozitive şi încredere în forţele proprii. Avem un corp profesoral tânăr, entuziast şi foarte bine pregătit profesional (90% cu doctorat, doctoranzi sau gradul I) şi derulăm totodată proiecte europene de mare anvergură dedicate dezvoltării acestor copii talentaţi. Deşi suntem foarte tineri, consider că, după doar un an de la infiinţare avem numeroase motive de mândrie. Pentru aceasta, le mulţumesc în mod special colegilor mei care, deşi foarte ocupaţi, au ales să depună acest efort în sprijinul copiilor talentaţi ai Galaţiului, dar şi conducerii unităţilor de învăţământ care au acceptat să devină gazde ale elevilor noştri”, ne-a explicat directorul Centrului Judeţean de Excelenţă Galaţi, prof. Maria-Isabela Miron.

Pe lângă cele 14 discipline aprofundate în grupele de excelenţă au fost deja organizate numeroase alte activităţi: concursuri, proiecte de voluntariat, şcoli de vară, proiecte naţionale şi internaţionale, care s-au derulat tocmai pentru a motiva şi copiii talentaţi să performeze.

PROIECTE INTERNAŢIONALE

Enumerarea câtorva proiecte internaţionale în care elevii şi profesorii Centrului Judeţean de Excelenţă Galaţi au fost implicaţi poate începe cu „Proiectul In Europe Schools” la care grupa de Istorie-cercetare a participat şi care a fost implementat de Societatea Europeană de Istorie EuroClio. Acest proiect a presupus cercetarea împreună cu elevi din alte şcoli europene a unor momente dificile din istoria universală. Centrul Judeţean de Excelenţă a fost inclus în acest program în urma unui proces de selecţie. Cei 18 elevi implicaţi în proiect au cercetat momente dificile din istorie şi au realizat două documentare: Holocaustul în România şi Comunismul din România.

În cadrul programului ERASMUS, s-a depus şi aprobat dosarul pentru obţinerea Codului European de Identificare a organizaţiilor participante la activităţi internaţionale (OID), la care se adaugă Erasmus+KA220 „Taking action for reducing the environmental impact of digitalisation” cu parteneri din Islanda, Olanda, Cipru şi Grecia şi proiectul Erasmus+KA220 „GreenGenerations: tackling climate change through intergenerational learning” cu parteneri din Franta, Cipru, Grecia şi Bulgaria, ambele aprobate pentru finanţare şi urmând a fi implementate începând cu luna noiembrie 2022 şi, cel mai important, obţinerea titlului de Ambasador Erasmus pentru directorul CEXGL - în urma selecţiei de candidaturi depuse la ANPCDEFP.

Elevii Centrului au participat la activităţi de cercetare organizate în colaborare cu universităţi, au fost implicaţi în dezbateri cu invitaţi din strănătate, iar 107 echipaje din şcoli din tot judeţul, formate din câte trei elevi fiecare, au participat la Festivalul Naţional „CDIdei în Cărţi” a cărui etapă judeţeană a fost organizată de CEX Galaţi. Cinsprezece dintre aceste echipaje au fost premiate şi la etapa naţională a festivalului organizată de CEX Sibiu.

Pe lângă cei 32 de profesori selectaţi în urma unui concurs, activitatea centrului a fost sprijinită şi de numeroşi voluntari atât elevi, cât şi cadre didactice. Două dintre grupele de elevi: Matematică (clasa a IV-a) şi Istorie-cercetare au fost coordonate doar de voluntari, în timp ce olimpicile Daria Hărăbor, Bianca Negrău şi Mara Zaharia au contribuit la pregătirea colegilor lor mai mici demonstrând că spiritul olimpismului se transmite din generaţie în generaţie.

Aceşti copii minunaţi şi premiile lor care reflectă talentul, munca şi perseverenţa lor în a atinge excelenţa merită recunoaşterea noastră a tuturor, chiar dacă mulţi dintre ei au primit doar o diplomă sau o medalie. La reluarea activităţii în anul şcolar 2022-2023, CEXGL pregăteşte o festivitate de premiere a celor 72 de copii cu premii la olimpiade si concursuri, festivitate la care toţi vor primi recunoaşterea meritelor şi diplome, căci sponsori pentru a le răsplăti material meritele sunt din ce în ce mai greu de găsit pe plaiurile gălăţene.

Deşi sunt mulţi, pentru că sunt cei mai buni dintre cei buni, Monitorul de Galaţi a decis să publice întreaga listă a copiilor de la Centrul Judeţean de Excelenţă Galaţi care au reprezentat cu mândrie Galaţiul. Sunt nu mai puţin de 72 de copii cu premii la olimpiade şi concursuri, dintre care 34 au obţinut mai multe premii şi menţiuni inclusiv la etape naţionale/internaţionale. Toţi merită aprecierea noastră!

CONCURSURI

I. Calificări în loturile naţionale pentru participarea la olimpiadele internaţionale:
1. Zaharia Mara Ioana - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Limba Germană;
2. Negrău Bianca (elev voluntar la CEX) - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a XII-a, Lingvistică;
3. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Dezbateri academice.

II. Rezultate olimpiade/concursuri - etape internaţionale:
1. Negrău Bianca (elev voluntar la CEX) - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a XII-a, Lingvistică - Asia Pacific Linguistic Olympiad - Medalie de Bronz;
2. Gervescu Andrei Alexandru - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VIII-a, Matematică - LuminaMath - Premiul II;
3. Toporoc Elian - Şcoala Gimnazială „Grigore Moisil”, clasa a VIII-a, Matematică - LuminaMath - Menţiune;
4. Ciobanu Alexia Maria - Şcoala Gimnazială „Dan Barbilian”, clasa a VI-a, Matematică - LuminaMath - Premiul III;
5. Lefter Iulia- Daria - Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VII-a, Matematică - LuminaMath - Menţiune;
6. Ginghină Rareş - Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VI-a, Matematică - LuminaMath - Premiul III;
7. Secară Roxana Andreea - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Matematică - LuminaMath - Premiul III;
8. Manole Bianca - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Matematică - LuminaMath - Premiul III;
9. Ariton Ana Sofia - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Matematică - LuminaMath - Menţiune.

III. Rezultate olimpiade/concursuri - etape naţionale:
1. Zaharia Mara Ioana - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza naţională, Premiul I - individual, Limba Germană;
2. Dumitraşcu Flavius Cristian - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VII-a, Faza naţională, Medalie de Argint, Informatică;
3. Zaharia Mara Ioana - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza naţională, Premiul II - proiect, Limba Germană;
4. Chiriţă Claudia - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a X-a, Faza naţională, Premiul II, Geografie;
5. Radu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă", clasa a VII-a, Faza naţională, Premiul II - Medalie de Argint, Lingvistică;
6. Duman Melissa Maria - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VI-a, Faza naţională, Premiul II, Lingvistică;
7. Ciuciu Maria - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza naţională, Medalie de Bronz, Astronomie şi Astrofizică;
8. Ramba Ioana - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a V-a, Faza naţională, Premiul III, Lingvistică;
9. Neculau Rares - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VIII-a, Faza naţională, Menţiune, Informatică;
10. Pintilie Sebastian - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza naţională, Menţiune, Informatică;
11. Grecu Daria - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza naţională, Menţiune, Limba Engleză;
12. Grecu Elena - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza naţională, Menţiune, Lingvistică;
13. Negrău Bianca - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a XII-a, Faza naţională, Menţiune, Lingvistică;
14. Stelian Brânduşa Lavinia - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a V-a, Faza naţională, Menţiune, Lingvistică;
15. Paraschiv Mihai Cristian - Şcoala Gimnazială Nr. 28, clasa a VII-a, Faza naţională, Menţiune, Lingvistică;
16. Marin Alexandra - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VII-a, Faza naţională, Menţiune, Lingvistică;
17. Lazăr Dragoş George - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri", clasa a IX-a, Faza naţională, Menţiune - Diplomă de Onoare, Astronomie şi astrofizică;
18. Mititelu Sabina - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza naţională, Menţiune - Diplomă de Onoare, Astronomie şi astrofizică;
19. Ghimpu Iris Elena - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a XI-a, Faza naţională, Menţiune - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
20. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza naţională, Menţiune - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
21. Vătafu Iustina - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a X-a, Faza naţională, Menţiune - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
22. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza naţională, Menţiune - individual avansaţi, Dezbateri Academice;
23. Vătafu Iustina - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a X-a, Faza naţională, Menţiune - individual avansaţi, Dezbateri Academice;
24. Dvornic Victor - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a X-a, Faza naţională, Premiul special, Geografie;
25. Şerban Radovici Alesia - Şcoala Gimnazială Nr. 5, clasa a VI-a, Faza naţională, Menţiune - Diplomă de Onoare, Astronomie şi Astrofizică.

IV. Rezultate olimpiade/concursuri - etape judeţene:
1. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul I - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
2. Vătafu Iustina - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul I - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
3. Mihai Bianca - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul I - echipe începători, Dezbateri Academice;
4. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul I - individual avansaţi, Dezbateri Academice;
5. Balmuş Lavinia Cristiana - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Astronomie şi astrofizică;
6. Lazăr Dragoş George - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul I, Astronomie şi astrofizică;
7. Filip Alexandru-Ioan - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Fizică;
8. Lazăr Dragoş George - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul I, Fizică;
9. Chirita Claudia Maria - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul I, Geografie;
10. Condrici Mihai - Scoala Gimnaziala Nr. 29, clasa a VI-a,  Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
11. Dumitrascu Flavius Cristian - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
12. Jiglau Lukas - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
13. Neculau Rares - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
14. Pintilie Sebastian - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
15. Maftei Andrei - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul I, Informatică;
16. Grecu Daria - Colegiul National „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Engleză;
17. Cristachi Ioana Alessia - Colegiul National „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Engleză;
18. Zaharia Mara Ioana - Colegiul National „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Germană;
19. Eftincă Briana Maria - Colegiul Naţional „Costache Negri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
20. Râmba Maria - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul I, Matematică;
21. Cimpoca Mihaela - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul II - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
22. Ghimpu Iris Elena - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul II - echipe avansaţi, Dezbateri Academice;
23. Vătafu Iustina - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul II - individual avansaţi, Dezbateri Academice;
24. Mihai Bianca - Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul II - individual începători, Dezbateri Academice;
25. Şerban Radovici Alesia - Şcoala Gimnazială Nr. 5, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Premiul II, Astronomie şi astrofizică;
26. Mititelu Sabina - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul II, Astronomie şi astrofizică;
27. Mihoci Raluca-Andreea - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul II, Fizică;
28. Dvornic Victor - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul II, Geografie;
29. Cacenschi Vlad - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul II, Informatică;
30. Palade Alexandru - Colegiul National „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul II, Limba Germană;
31. Ciuciuc Maria - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul III, Astronomie şi astrofizică;
32. Jiglău Lukas - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Premiul III, Fizică;
33. Durlea Andrei - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul III, Informatică;
34. Frumuzache Alexandru - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul III, Informatică;
35. Gălăţeanu Cristiana - Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, clasa a XI-a, Faza judeţeană, Premiul III, Istorie - Memoria Holocaustului;
36. Badescu Amira - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a IX-a, Faza judeţeană, Premiul III, Limba Engleză;
37. Monea Cristina Ioana - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Premiul III, Limba  Germană;
38, Leoca David Cristian - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Premiul III, Matematică;
39. Sava Giulia - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Premiul III, Matematică;
40. Ghimpu Iris Elena - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a XI-a, Faza judeteana, Premiul III - individual avansaţi, Dezbateri Academice;
41. Pavel Gabriela - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Astronomie şi astrofizică;
42. Gregoretti Sebastian - Colegiul Naţional „Costache Negri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Menţiune, Geografie;
43. Stoian Maria - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Menţiune, Geografie;
44. Grecu Ioana - Şcoala Gimnazială „Miron Costin”, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Limba Română;
45. Niţă Raisa-Andreea - Colegiul Naţional „Costache Negri”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Limba Română;
46. Radu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Limba Română;
47. Giurgia Corina - Colegiul Naţional „Mihail Kogalniceanu”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Limba Română;
48. Grecu Ioana - Şcoala Gimnazială „Miron Costin”, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Limba Română - cultură şi spiritualitate;
49. Cristea Amana Mihaela - Colegiul Naţional „Costache Negri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
50. Radu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
51. Eftică Maria Briana - Colegiul Naţional „Costache Negri”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
52. Lefter Iulia Daria - Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
53. Catoiu Stefan Andrei - Şcoala Gimnazială Nr. 28, clasa a VII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
54. Ţoropoc Elian - Şcoala Gimnazială „Grigore Moisil”, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
55. Gervescu Andrei Alexandru - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VIII-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
56. Luca Sebastian - Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
57. Timpău Iustin - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
58. Andronache Maria - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
59. Ginghină Rares - Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
60. Ciobanu Alexia Maria - Şcoala Gimnazială „Dan Barbilian”, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
61. Duman Melissa Maria - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VI-a, Faza judeţeană, Menţiune, Matematică;
62. Gregoretti Sebastian - Colegiul Naţional „Costachi Negri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Menţiune, Geografie;
63. Stoian Maria-Leontina - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Faza judeţeană, Menţiune, Geografie.

V. ALTE CONCURSURI:
1. Ghiorghiu Crina Teodora - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, PHI 2022 - Concurs Naţional de Fizică, Faza naţională, Premiul III, Fizică;
2. Jianu Antonio Alexandru - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, PHI 2022 - Concurs Naţional de Fizică, Faza naţională, Premiul III, Fizică;
3. Mihoci Raluca Andreea - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, PHI 2022 - Concurs Naţional de Fizică, Faza naţională, Premiul II, Fizică;
4. Filip Alexandru - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a VII-a, PHI 2022 - Concurs Naţional de Fizică, Faza naţională, Premiul I, Fizică;
5. Monea Cristina Ioana - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Homo Civitas - Concurs epistolar, Faza naţională, Premiul I, Limba germană;
6. Matei Andrei - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, Homo Civitas - Concurs epistolar, Faza naţională, Menţiune, Limba germană;
7. Durlea Andrei - Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, clasa a X-a, SIP-STRATEGAL - Aplicaţii software, Diplomă de Excelenţă, Informatică;
8. Condrici Mihai - Şcoala Gimnazială Nr. 29, clasa a VI-a, Concursul Severin Bumbaru - Concurs naţional, Premiul III, Informatică;
9. Radu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VII-a, STEM PEPPERS++ - Premiul III, Matematică;
10. Dumitraşcu Flaviu Cristian - Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VII-a, Mathgal, Concurs interjudeţean, Menţiune, Matematică;
11. Ţoporoc Elian - Şcoala Gimnazială „Grigore Moisil”, clasa a VIII-a, Mathgal - Concurs interjudeţean, Premiul I, Matematică;
12. Luca Sebastian - Scoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VI-a, Mathgal - Concurs interjudeţean, Menţiune, Matematică;
13. Ginghină Rareş - Scoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VI-a, Mathgal - Concurs interjudeţean, Premiul II, Matematică;
14. Titea Denis George - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, COMPER, Faza naţională, Premiul II, Matematică;
15. Brânză Andreea - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, COMPER, Faza naţională, Premiul II, Matematică;
16. Sava Giulia Elena - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, COMPER, Faza naţională, Premiul II, Matematică;
17. Titea Denis George - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, COMPER, Faza naţională, Premiul III, Matematică;
18. Petcu Veronica - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VI-a, Sărbătoarea Mărului, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
19. Buzescu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a V-a, Sărbătoarea Mărului, Faza judeţeană, Premiul III, Limba Română;
20. Petcu Veronica - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VI-a, Olimpiada poveştilor, Faza judeţeană, Premiul III, Limba Română;
21. Petcu Veronica - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VI-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
22. Buzescu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a V-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
23. Constantinescu Răzvan - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a V-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
24. Constantinescu Fabian - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a V-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba Română;
25. Petcu Veronica - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VI-a, Tradiţii multiculturale Pascale, Faza judeţeană - concurs internaţional, Premiul I, Limba Română;
26. Buzescu Andrei - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a V-a, Sărbătoarea mărului, Faza judeţeană, Premiul III, Limba Română;
27. Sava Giulia - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, Alte concursuri, Faza judeţeană, Premiul III, Matematică;
28. Domniţanu Alexia Ana Maria - Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, clasa a VII-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba română;
29. Dindiligan Giulia Maria - Şcoala Gimnazială „Miron Costin”, clasa a VII-a, COMPER, Faza judeţeană, Premiul I, Limba română;
30. Ciobanu Alexia Maria - Şcoala Gimnazială „Dan Barbilian”, clasa a VI-a, UPPER.SCHOOL - Premiul I, Matematică;
31. Titea Denis George - Şcoala Gimnazială Nr. 22, clasa a VIII-a, UPPER.SCHOOL - Premiul III, Matematică;
32. Lefter Daria Iulia - Scoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, clasa a VII-a, UPPER.SCHOOL - Premiul III, Matematică.

Activităţile de pregătire pentru performanţă au fost organizate de Centrul Judeţean de Excelenţă în parteneriat cu Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu”, Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”, Şcoala Gimnazială „Miron Costin”, Şcoala Gimnazială Nr. 29, Şcoala Gimnazială Nr. 22, Şcoala Gimnazială Nr. 28 demonstrând că, atunci când se doreşte, directori, profesori, elevi şi părinţi pot deveni o echipă de succes! Mult succes în anul şcolar 2022-2023!

Publicat în Știrea zilei

Olimpiadele şcolare nu s-au mai organizat de la începutul pandemiei. În 2020, ele au fost întrerupte în primavară, chiar înainte fazelor naţionale, iar în 2021 acestea nu s-au mai organizat deloc de către Ministerul Educaţiei.
Anul viitor se vor organiza din nou circa 30 de olimpiade şcolare, fiind vorba despre cele care au şi o fază internaţională, a precizat, pentru HotNews.ro, secretarul de stat în Ministerul Educaţiei Sorin Ion. Lista acestor olimpiade nu este încă definitivată, acest lucru urmând să se întâmple până la finalul lui 2021.
De altfel, în ordinul de ministru privind structura anului şcolar 2021-2022, din luna februarie erau prevăzute şi olimpiadele. Structura a fost modificată între timp, renunţându-se la săptămâna „Şcoala Altfel”, care urma să fie folosită pentru organizarea etapelor naţionale ale olimpiadelor.
În 2021 au fost câteva olimpiade organizate în mod independent de minister, cum a fost cazul celor de matematică, fizică sau chimie.

Publicat în National