Pensionarii se împrumută de la Casa de Ajutor Reciproc pentru centrale termice

Miercuri, 13 Septembrie 2017 00:12
Publicat în Eveniment
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Provizii pentru iarnă, rezolvarea unei probleme de sănătate sau bani pentru sărbători. Cam acestea erau motivele pentru care apelau, în general, pensionarii gălăţeni la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Galaţi. Numai că în ultimele trei luni pensionarii gălăţeni vin să ia împrumuturi şi pentru a reuşi să îşi achiziţioneze şi monteze o nouă centrală de apartament. Oamenii iau în general ajutorul oferit prin primărie celor care voiau să se debranşeze, atâta vreme cât acesta va fi încă dat şi apoi caută bani în plus prin casa de ajutor reciproc. Situaţia este confirmată şi de oficialii CARP Galaţi. "Din acest acest an, am început să primim din partea membrilor noştri un număr mai mare de solicitări de împrumut pentru cumpărarea şi instalarea centralelor termice pentru apartament. Acel ajutor în valoare de 3.000 de lei acordat prin Primăria Galaţi pentru instalarea de centrale este binevenit şi substanţial, dar din păcate este insuficient pentru a duce la bun sfârşit şi montarea. Tocmai de aceea membrii noştri au venit să solicite diferenţa de bani sub forma de împrumut, pentru a ajunge la suma de 8.000 - 8.500 de lei, cam cât costă cu totul o astfel de lucrare", a declarat  Ion Lucian Mehedinţi, preşedintele CARP Galaţi. Sunt şi pensionari care deja au împrumuturi făcute şi vin pentru a rezolva aceeaşi problemă, să ceară o refinanţare. De la începutul acestui an Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Galaţi a acordat împrumuturi în valoare de 11.480 lei. Împrumuturile se pot achita în cel mult 24 de rate, având o dobândă de 5,7 la sută.

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu