CSM Arcada s-a calificat în turul doi din CEV Champions League după ce a salvat cinci mingi de meci Recomandat

Vineri, 25 Septembrie 2020 12:10
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Joi seara a avut loc primul meci oficial al unei echipe gălăţene după aproape şapte luni de pauză. Sala Polivalentă a găzduit confruntarea din primul tur al CEV Champions League, cea mai importantă competiţie la nivelul echipelor de club din Europa, dintre CSM Arcada Galaţi şi Ford Levoranta Sastamala din Finlanda. Miza a fost foarte mare, învingătoarea urmând să facă pasul în turul 2. În aceste condiţii, dramatismul a atins cote maxime. Campioana României, aflată la primul meci oficial din pandemie, cu Sestan la serviciu, a început cu o serie de trei puncte consecutive şi au continuat să se menţină în avantaj, 14-12 după un as al lui Bala. Sastamala, o echipă cu experienţa cupelor europene, şi-a arătat colţii pentru prima oară, a trecut la conducere, a avut trei mingi de set, dar finalul a aparţinut gălăţenilor care au reuşit două blocaje ermetice şi şi-au adjudecat primul act. Finlandezii au controlat cel de-al doilea set şi au restabilit egalitatea. Chiar dacă au fost conduşi la început, scor: 4-6, băieţii noştri şi-au revenit repede şi au câştigat fără emoţii setul 3. Lucrurile au mers bine în continuare, campioana României s-a desprins pe tabela de marcaj: 9-4, 12-7, 15-11, 20-16, 22-21 şi impresia generală a fost că partida se va termina cu 3-1. Dar din nou finlandezii ne-au arătat ce ştiu, au crezut în şansa lor şi au egalat pentru a doua oară situaţia la seturi. Tie-break-ul a fost nerecomandat cardiacilor. Oaspeţii au condus mult timp: 2-4, 4-6, 6-8, 7-10, 9-12, 12-14, la acest scor antrenorul a solicitat time-out şi şi-a folosit bagheta de magician, căpitanul Klapwijk, secondat de Bala, Sestan şi Talpă, a sunat adunarea şi după ce au mai salvat alte două mingi de meci, în total au fost cinci ale adversarilor, au reuşit să câştige după mai bine de două ore de la fluierul de start. Rezultat final: CSM Arcada - Sastamala 3-2 (26, -18, 13, -23, 18). Echipa gălăţeană a început cu formula: Sestan 16 puncte, Olteanu 1 p, Klapwijk 25 p, Bala 22 p, Nalobin 11 p, Lescov 1 p - Cristudor, libero. Au mai intrat: Talpă 14 p, Raţă 1 p, Keegan, Stankovic. CSM Arcada s-a calificat în turul 2 şi va juca în grupa G alături de: Fino Kaposvar - Ungaria şi Jastrzebski Wegiel - Polonia. Cele trei turnee sunt programate astfel: 13-15 octombrie, 20-22 octombrie şi 27-29 octombrie, ordinea urmând să fie anunţată cel mai probabil săptămâna viitoare.