Navomodeliştii gălăţeni de la CSU şi Nauticus Models au cucerit trei medalii de aur la Mondiale Recomandat

Miercuri, 29 Septembrie 2021 10:09
Publicat în Sport

La Rijeka în Croaţia s-a desfăşurat săptămâna trecută Campionatul Mondial de Navomodele Machete. Competiţia a fost dominată de sportivii din România. Galaţiul a păstrat tradiţia şi a fost reprezentat cu succes de sportivii de la cele două cluburi: CSU şi ACS Nauticus Models. Bilanţul gălăţean a fost: 15 medalii - opt medalii CSU şi şapte ACS Nauticus Models.
Rezultatele individuale: Adrian Postea - argint, Valeriu Orbu - aur, Alice Cristiana Orbu - argint, Daniel Ciosu Daniel - aur, 3 argint şi un bronz, toţi de la CSU Galaţi; Alwin Ochiu - argint-junior, Martin Orbu - aur şi argint-junior, Alexandru Postea - argint-junior, Cecilia Ciosu - bronz, Gabriela Orbu - bronz, Lenuţa Postea - bronz. Delegaţia României a ocupat locul 1 în clasamentul general cu un total de 54 medalii: 13 aur, 24 argint şi 17 bronz.