Oţelul şi Sporting au spus adio Cupei Recomandat

Miercuri, 23 Septembrie 2020 13:04
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Cupa României la fotbal a programat marţi partidele din faza a 2-a. Din păcate, ambele reprezentante ale Galaţiului au părăsit terenul învinse, fiind eliminate din competiţie. SC Oţelul a primit vizita celor de la CSM 2007 Focşani. Un duel interesant între două pretendente la promovarea în eşalonul secund. Oţelarii lui Petre Grigoraş au legat mai bine jocul ca la precedentele jocuri oficiale, şi-au creat ocazii importante prin: Ţicămucă 2 şi Gavrilă dar din păcate nu au reuşit să marcheze. Focşănenii, care au practicat un joc dur, cu multe intrări peste limita regulamentului tolerate de arbitru care i-a iertat de cel puţin o eliminare, au fost pragmatici, au marcat imediat după reluare şi au izbutit calificarea în faza următoare. Rezultat final: SC Oţelul - CSM 2007 Focşani 0-1, după ce la pauză tabela a rămas imaculată. Grig a început cu formula: Ursu - Stancu, Sîrghi, Ghiocel, Sevastian - Dobre, Crihană, Neagu - Gavrilă, Cîrjan, Ţicămucă. Au mai intrat: Matei, Răducan, Stoian, Nica.
Sporting Lieşti a jucat în deplasare la Huşana Huşi. Lieştenii pregătiţi de Ionuţ Niculcea au jucat bine, au deschis scorul prin Al. Stan, şi-au creat şi alte ocazii dar au comis şi două greşeli care i-au costat. Rezultat final: Huşana - Sporting 2-1, după 1-1 la pauză. 11-le de start pentru Sporting: Vădeanu - Bucevschi, Năstase, Voicu, Gîţă - Dănăilă, Munchiu - Constantinescu, Iftimie, Mihu - Stan. După pauză au mai intrat: Bârlădeanu, Manea şi Bandac. Liga a 3-a programează în weekend etapa a 3-a în care echipele gălăţene vor juca astfel: Avântul Valea Mărului - Sportul Chişcani, Viitorul Ianca - Oţelul, CSM Rm. Sărat - Sporting.