Sporting păstrează fotoliul de lider, Oţelul s-a apropiat la un punct Recomandat

Luni, 20 Septembrie 2021 11:51
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

În weekend au fost programate partidele celei de-a patra etape din Liga a III-a. Liderul din seria a II-a, Sporting Lieşti a jucat vineri în deplasare la CSM Rm. Sărat. Lieştenii au deschis scorul pe finalul primei reprize după ce Bîrlădeanu a transformat un penalti.
Spiritele s-au încins în cel de-al doilea mitan, gazdele au restabilit egalitatea în min.56, iar oaspeţii au rămas în 10 din min.56, Maftei fiind eliminat direct după o fază discutabilă. Cei din Rm. Sărat au beneficiat şi ei de o lovitură de la 11 metri în min.72 parată de „specialistul” Andrei Brăneţ, aflat la a treia asemenea ispravă consecutivă. Rezultat final: 1-1.
Antrenorul Cristian Brăneţ a trimis pe teren formula: A.Brăneţ - Iancu, Voicu, Maftei, Năstase - Munchiu, Crihană, Stan, Mihu - Călin, Bîrlădeanu. Au mai intrat: Grigoraş, Chiriac, Ieremie, Ţicămucă. După această remiză, Sporting îşi păstrează fotoliul de lider şi va juca etapa viitoare, pe 25 septembrie, acasă, cu Dinamo Bacău.

A treia victorie consecutivă

Oţelul a primit sâmbătă vizita revelaţiei Viitorul Ianca. Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au continuat seria evoluţiilor ascendente şi au obţinut o victorie clară ce s-a conturat după pauză. Cisotti a deschis scorul în prima repriză după ce a transformat penaltiul scos de Neagu şi oţelarii s-au desprins în cel de-al doilea mitan când au mai mişcat tabela de trei ori prin: Cireş, Cisotti şi Cojocaru. Rezultat final: 4-0.
Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început cu 11-le: Uţiu - Rus, Yabre, Ghiocel, Niculae - Neagu, Jardan, Cireş - Cisotti, Cricimar, Nica. Au mai jucat: Vaştag, Cîrjan, Râpan, Dobre, Cojocaru. Oţelul îşi consolidează poziţia secundă cu nouă puncte şi etapa viitoare va întâlni în deplasare pe CSM Focşani.