Incident pe DN2B: Un camion a umplut şoseaua cu cereale în localitatea Lacu Sărat, iar şoferul a primit o amendă uriaşă

Un şofer a sesizat poliţia prin apel la 112 vineri, 10 iulie 2026, în jurul orei 10:30, cu privire la un incident apărut pe DN2B, în localitatea Lacu Sărat. O autoutilitară cu semiremorcă ce transporta cereale a pierdut o parte din încărcătură direct pe partea carosabilă. Poliţiştii rutieri s-au deplasat rapid la faţa locului şi au confirmat cele sesizate.

Conducătorul autoutilitarei, un bărbat în vârstă de 59 de ani din comuna Unirea, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero. Cu toate acestea, din cauza neasigurării încărcăturii, bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu o amendă în valoare de 6.000 de lei, în conformitate cu Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul juridic al drumurilor.

Echipajele au intervenit prompt pentru curăţarea carosabilului şi îndepărtarea cerealelor risipite, eliminând orice pericol pentru ceilalţi şoferi. În prezent, circulaţia rutieră pe acest sector de drum a fost reluată şi se desfăşoară în condiţii normale.

Sursa imagini: Facebook/ Chivu Catalin 007

Adaugă-ne ca sursă în Google Urmărește-ne pe Google News Urmărește-ne pe Whatsapp

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...

Adaugă-ne ca sursă în Google Urmărește-ne pe Google News Urmărește-ne pe Whatsapp