Doliu la Galaţi: S-a stins din viaţă Dumitra Reznic, profesoară de istorie şi geografie

Marţi, 23 iunie 2026, s-a stins din viaţă, doamna Dumitra Reznic, profesoară de istorie şi geografie la Liceul „Eremia Grigorescu” din Târgu Bujor, la Şcoala Generală din Moscu, la Scoala Generală din Fârtanesti, la Şcoala nr. 17 şi Şcoala nr. 7 din Galaţi; director la Şcoala din Fârţăneşti şi director adjunct la Şcoala nr. 17 (n. 1943, Bereşti), potrivit BVAU Serviciul Referinţe – Galaţi.

Foştii elevi îi deplâng trecerea în nefiinţă:

„Dumnezeu să vă odihnească în pace şi lumină! Aţi fost diriginta mea la Şcoala Gimnazială Nr. 17, promoţia 1979.

Bunul Dumnezeu să vă odihnească în Împărăţia Sa, doamnă dirigintă! Ne-aţi călăuzit pe un drum frumos, în care cinstea, demnitatea şi onoarea erau la cel mai mare rang. Ne-aţi învăţat enorm de multe despre viaţă, despre cum să devenim harnici, explicându-ne că fără muncă nimic nu vom avea. Eraţi în primii ani de învăţământ la ţară, de o frumuseţe sufletească rară, şi mereu ne întrebaţi ce vrem să fim… Unii chiar ne-am păstrat dorinţele adolescenţei în alegerea profesiunilor. Domnului doctor Reznic Dan, condoleanţe!

Dumnezeu să o odihnească în pace! Sincere condoleanţe familiei! Regrete eterne! Doamna Reznic mi-a fost dirigintă acum mulţi, mulţi ani, la Şcoala Nr. 17.”

Dumnezeu să o odihnească!

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...