
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Stânca efectuează cercetări în cazul unui bărbat care a fost depistat conducând pe drumurile publice un autoturism radiat din circulaţie de autorităţile din Olanda.
Incidentul a avut loc în noaptea de 25 iunie, în jurul orei 23:40, când un echipaj al Sectorului Poliţiei de Frontieră Stânca, aflat într-o misiune de supraveghere în zona de competenţă, a oprit pentru control, pe raza localităţii Stânca, un autoturism cu plăcuţe de înmatriculare specifice Olandei. La volan se afla un cetăţean din Republica Moldova, în vârstă de 35 de ani.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date, poliţiştii de frontieră au constatat că autovehiculul fusese radiat din circulaţie de autorităţile din Olanda în data de 23 iunie.
Potrivit declaraţiilor şoferului, acesta ştia că autoturismul este radiat din circulaţie, însă a decis să îl conducă deoarece platforma care urma să îl transporte până la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca nu avea capacitatea necesară pentru a urca o pantă.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.