
Un bărbat de 43 de ani din municipiul Galaţi a fost reţinut pentru 24 de ore de poliţiştii Serviciului Rutier, după ce a fost prins conducând pe drumurile publice într-o stare avansată de ebrietate şi a refuzat parţial recoltarea probelor biologice.
Incidentul a avut loc vineri, 22 mai 2026, în jurul orei 17:28. Şoferul a fost oprit în trafic de oamenii legii în timp ce se deplasa pe DN 26, la kilometrul 5+400 metri, în afara municipiului Galaţi. În urma testării cu aparatul etilotest, aparatul a indicat o valoare alarmantă: 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost escortat imediat la o unitate medicală pentru prelevarea mostrelor de sânge, necesare stabilirii exacte a alcoolemiei şi a unui eventual consum de substanţe psihoactive. Deşi i s-a recoltat o primă probă, şoferul a refuzat ulterior prelevarea celei de-a doua mostre biologice.
Rezultatele analizelor de laborator pentru prima probă au confirmat starea critică în care se afla bărbatul: o alcoolemie de 3,26 g‰ alcool pur în sânge, o valoare extrem de ridicată care, din punct de vedere medical, se apropie de pragul comei alcoolice.
Sâmbătă, 23 mai 2026, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Galaţi a dispus reţinerea suspectului pentru 24 de ore. Acesta este cercetat penal sub aspectul săvârşirii a două infracţiuni:
În cursul zilei de astăzi, 24 mai 2026, gălăţeanul urmează să fie prezentat în faţa instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă.