28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Două înfrângeri pentru CSM Dunărea la Braşov

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat la sfârşitul săptămânii partidele unei noi etape. Abia întorşi din Polonia, unde au ocupat locul III în grupa C a Cupei Continentale, campionii de la CSM Dunărea Galaţi au jucat pe Patinoarul Olimpic din Braşov cu echipa locală ACS Corona 2010. Primul meci care a avut loc vineri seara a fost viu disputat. Echipa gălăţeană a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, braşovenii au revenit spectaculos în ultima repriză, au trecut în avantaj după două goluri consecutive, dar „gălăţeanul” Krajci a profitat de o superioritate numerică, a restabilit egalitatea şi a împins disputa în prelungiri. Şi cum în overtime nu s-a înscris, s-a ajuns la loteria şuturilor de penalitate. Zeiţa Fortuna a fost de partea gazdelor, care au transformat trei şuturi, în timp ce pentru gălăţeni a ratat ultima execuţie Zoltan Pal, după ce Krajci şi Alexandru Cristi Munteanu au scuturat plasa. Rezultat final: ASC Corona 2010 - CSM Dunărea 5-4 după şuturi de penalitate (0-1, 2-1, 2-2, 0-0, 1-0). Golurile gălăţene din timpul regulamentar au fost marcate de: Alexandru Cristi Munteanu (2), Levente Lorincz şi Krajci. Cel de-al doilea joc care a avut loc sâmbătă seara. Braşovenii au început în forţă, au condus cu 2-0, gălăţenii au revenit şi au egalat prin: Istvan Nagy şi Roman Shcherbatiuk, dar finalul le-a aparţinut tot gazdelor care au bătut campioana a doua oară în două zile. Rezultat final: ASC Corona 2010 - CSM Dunărea 4-2 (2-1, 1-1, 1-0). Echipa gălăţeană se menţine pe primul loc cu 32 de puncte, fiind urmată de Steaua Rangers 28 p şi Sport Club Miercurea Ciuc 28 p.