29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting a cucerit Cetatea, Metalosport a fost egalată în min. 80

Liga a III-a a programat în weekend partidele celei de-a X-a etape. Ambele echipe gălăţene au evoluat sâmbătă pe teren propriu. Stadionul Dunărea a găzduit partida Metalosport - Bucovina Rădăuţi. Au fost două reprize diametral opuse, prima mai slabă pentru gălăţeni care şi-au creat însă singuri probleme nu adversarii. Repriza a doua a avut un ritm mult mai bun, „metalurgiştii” au dominat cu autoritate. În min. 47 Bahnaşu a irosit un penalti, pentru ca apoi în faza următoare Cârjă să trimită cu capul în bară, plus alte 2-3 ocazii prin Mihu şi Bahnaşu. Istrate a deschis scorul tot din penalti, pentru ca Bahnaşu şi Cană să treacă pe lângă 2-0. Ocaziile s-au răzbunat şi cu 10 minute înainte de final, la o fază fixă, oaspeţii au egalat profitând de o nesincronizare în tabăra gălăţeană. Rezultat final: Metalosport - Bucovina 1-1 (0-0). Echipa gălăţeană a evoluat în formula: Vlasie - Gâţă, Cârjă, Voicu, Sevastian - Munchiu, Tudose - Iancu, Bahnaşu, Gohoreanu - Mihu. Au mai intrat: Istrate, Cană şi Blănaru.

Sporting a jucat pe „Lieşti Arena” cu Cetatea Tg. Neamţ. Lieştenii au controlat partida cu autoritate şi şi-au creat o sumedenie de ocazii, dintre care amintim trei bare prin Adamache (2), în prima parte respectiv Cireaşă, în repriza a doua şi Bîrlădeanu, care a şutat peste după ce a scăpat singur cu portarul advers. Unicul gol a fost reuşit de Adamache, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Rezultat final: Sporting Lieşti - Cetatea Tg. Neamţ 1-0 (0-0). Sporting a avut următoarea alcătuire: Anghel - Filimon, Ilie, Preda, B. Dumitru - Bîrlădeanu, Manea, Balaban, Cireaşă - Adamache, Dushkaj. După pauză au mai evoluat: Serea, Munteanu, Borşan şi Iordache. Cele două reprezentante ale Galaţiului au făcut rocada în clasament: Sporting 16 puncte respectiv Metalosport 15 puncte. Etapa viitoare sunt programate meciurile: FCM Dorohoi - Metalosport şi Bucovina Rădăuţi - Sporting Lieşti.