25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cupa României Timişoreana a programat miercuri partidele fazei a II-a. Galaţiul a fost reprezentat de campioana judeţeană Sporting Lieşti, formaţie care a promovat în Liga a III-a. Lieştenii au avut parte de un adversar facil, FCM Bacău, care s-a prezentat pe stadionul Comunal numai cu juniori de 16 -18 ani şi vreo doi jucători „copţi”, de 19 ani. Chiar şi în aceste condiţii, băieţii lui Doru Buciumeanu şi Ionel Stoica şi-au văzut de treabă, şi-au făcut antrenamentul cu public şi au manifestat un apetit ofensiv de invidiat, marcând 21 de goluri dintre care 15 în mitanul al doilea. După pauză juniorii băcăuani s-au moleşit rău de tot iar gazdele au făcut show. Rezultatul final a fost unul demn de Guinnes Book: 21-0 (6-0). Au marcat: Dorojan (7 goluri), Dragoş Voicu (4), cu precizarea că cei doi au jucat doar repriza a II-a, Bahnaşu (3), Ancerenco (2), Adamache (2), Stoica, Bozean, Matei (din penalti). Sporting a folosit 11-le: Vasiliu - Matei, Petrea, Bozean, Postolea, Ancerenco, Lovin, Bahnaşu, Daniel Voicu, Adamache, Stoica. După pauză au mai evoluat: Dorojan, Dragoş Voicu, Vieru şi Scutaru. Faza a III-a a Cupei se va desfăşura pe 14 august. Până atunci, lieştenii vor continua să se antreneze iar pe 7 august şi-au programat un amical la Buzău, cu Gloria, care se va desfăşura în nocturnă.