14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a redescoperit gustul victoriei
Formaţia pregătită de Dorinel Munteanu a susţinut marţi după-amiază cel de-al cincilea amical al stagiului de pregătire din Cipru. Oţelul a jucat la baza Alpha Sport Center cu polonezii de la VKS Slask Wroclaw. După o înfrângere şi o remiză, oţelarii au regăsit gustul victoriei şi s-au impus cu 2-0 (0-0) prin reuşitele lui Pena (min. 77) şi Fojut (autogol, min. 83). Din păcate, Răzvan Ochiroşii s-a accidentat destul de serios şi a părăsit terenul de joc în min. 44.
„Am început slab meciul, ba chiar am fost nevoit să fac şi o schimbare la milocul reprizei. După pauză s-a mai schimbat situaţia, am şi marcat, dar se poate şi mai bine. Încă nu sunt mulţumit sută la sută şi vreau să le transmit jucătorilor mei că nu le cer ceva în plus faţă de turul campionatului. Mi-aş dori mai mult simţ de răspundere în duelurile unul la unul”, a concluzionat antrenorul Dorinel Munteanu. Oţelul a folosit formula: Grahovac (min. 75 Brăneţ) - Râpă (min. Cojoc), Sârghi (min. 60 Costin), Perendija (min. 88 Mişelăricu), Sălăgeanu (min. 65 Buş) - Neagu (min. 21 Viglianti), Filip (min. 56 Giurgiu) - Iorga (min. 46 Antal), Paraschiv (min. 78 Ibeh), Ochiroşii (min. 46 S. Ilie) - Punosevac (min. 46 Pena). Seria amicalelor se va încheia astăzi, când liderul Ligii I va întâlni o fostă campioană a Bulgariei, Levski Sofia. Delegaţia gălăţeană va reveni acasă. Campionatul intern se va relua pe 26 februarie cu partidele celei de-a XIX-a etape, în care Oţelul ar trebui să evolueze la Tg. Jiu. Pandurii au în acest moment unele datorii faţă de jucători şi riscă neprogramarea. LPF a stabilit programul rundei, iar partida Pandurii - Oţelul este prevăzută să se dispute vineri 25 februarie, de la ora 14.30.