24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix s-a impus clar pe teren propriu în faţa lui Dinamo

Baschetbaliştii de la Phoenix şi-au răsplătit fanii prezenţi în tribuna sălii Polivalente Dunărea cu o victorie clară, la 64 puncte diferenţă, scor final: 110-46.
Jucătorii conduşi de Florin Nini şi Bogdan Bălănică au intrat foarte motivaţi miercuri seara pe teren, cu dorinţa de a nu avea emoţii niciun moment în confruntarea cu lanterna Ligii Naţionale. Dinamo a menţinut echilibru în primele patru minute după care gălăţenii şi-au început recitalul şi şi-au adjudecat primul sfert cu 28-13. Phoenix a continuat să-şi tureze motoarele la maxim, a realizat faze spectaculoase, cu americanul Jarvis Threatt în prim plan, autorul unor slam-dunk-uri spectaculoase şi a încheiat sfertul doi cu un parţial de 35-14. La vestiare s-a intrat cu un ecart de 36 de puncte în favorea gazdelor de la Dunăre, scor 63-27. Ostilităţile s-au desfăşurat la fel şi la reluarea jocului, antrenorul Florin Nini a rulat tot lotul dând credit tinerilor jucători autohtoni care nu i-au dezamăgit încrederea acordată. În consecinţă, sfertul trei s-a terminat cu un sec 30-13. Ultimul act a fost mai sărac în puncte, a intervenit oboseala în ambele tabere dar chiar şi în aceste condiţii echipa gălăţeană a câştigat cu 17-6 şi implicit partida, rezultat final: 110-46. Pentru echipa învingătoare au marcat: Pavlovic 18 puncte, Artino 16 p, Hadzifejovic 15 p, Miller 13 p, Threatt 11 p, Măciucă 11 p, Sabău 6 p, Stan 4 p, Petrişor 3 p, Andrei 3 p. A mai intrat: Grecu. Dinamo a avut ca marcatori pe: Cioacătă 16 p, Stănescu 9 p, Casale 8 p, Ionescu 5 p, Birloveanu 4 p, Manolescu 2 p, Rădulescu 2 p. Situaţia din clasament a celor două echipe, Phoenix, locul 7 cu 28 de puncte respectiv Dinamo, locul 12 cu 19 puncte. Runda viitoare, echipa noastră va întâlni în deplasare pe SCM Timişoara în timp ce Dinamo va merge la Iaşi pentru confruntarea cu Poli.