08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Preşedintele echipei gălăţene Toader Ştefu şi-a sărbătorit vineri ziua de naştere dar a avut parte de o seară agitată, care a început cu mari emoţii dar s-a încheiat en-fanfare. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit în premieră un joc din Liga I la futsal. United a întâlnit Progresul Focşani şi publicul a venit în număr mare să onoreze evenimentul. Partida a început cu vreo 7-8 minute întârziere din cauză că Salvarea a întârziat. Regulamentul este foarte clar în acest sens, dacă în 15 minute, asistenţa medicală nu este prezentă, gazdele pierd la „masa verde”, cu 3-0. Odată depăşit acest impediment, meciul a început iar în prima parte a fost foarte tacticizat din cauza faptului că cele două adversare se cunoşteau foarte bine. Fără internaţionalii Moldoveanu şi Buleandră, United a suferit din cauza lotului restrâns, focşănenii au ratat primii dar Grecu, revenit din Italia, cu o deviere a deschis scorul în min.10. Băieţii lui David Asandei au irosit apoi câteva importante care s-au răzbunat iar Burcăcel (min. 16) a egalat situaţia de pe tabela de marcaj. Repriza a doua a debutat în forţă, gălăţenii au intrat foarte motivaţi şi au marcat de trei ori în două minute prin Ivan, care a reuşit o dublă şi Apostol, cu un şut din jumătatea proprie ce l-a lăsat mască pe goalkeeper-ul de la Progresul, Borş. Oaspeţii, foarte arţăgoşi dar cam teatrali, cu multe proteste neîntemeiate la adresa arbitrilor, nu au renunţat, au redus diferenţa dar atât. Bomboana pe colivă a fost pusă în ultimele secunde, portarul Toniţa, cu intervenţii sigure, a ieşit la atac, s-a creat o superioritate de 3-2 şi căpitanul Ivan şi-a făcut încă odată datoria şi a închis tabela, scor final 5-2. Lotul folosit: Toniţa - Cojoc, Ivan, Apostol, Tudose, Popliacă, care din păcate s-a accidentat, Grecu, Iorga, Cireş, Dodan. Pe bancă s-au mai aflat Salichi şi Hegeduş. United a ajuns la cota 18 puncte şi şi-a consolidat poziţia a patra din clasament. Returul va începe imediat, echipa gălăţeană urmând să întâlnească pe Futsal Klub Odorheiul Secuiesc (30 noiembrie, sala Dunărea, ora 11.00).