
„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran şi îl respect. Nu am cerut această poziţie pentru o funcţie ci am acceptat-o pentru că ţara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. Asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi. 47 de zile fără Guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”, a transmis el pe Facebook.
Guvernul Adrian Veştea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi „pentru” şi 23 de voturi „împotrivă”. Au fost 212 voturi exprimate, notează AGERPRES.
Foto: Facebook/ Adrian Ioan Veştea