06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Elek a ucis Dunărea

FCM Dunărea părea să-şi rezolve încetul cu încetul toate problemele din acest sezon. Echipa gălăţeană obţinuse 4 victorii consecutive iar jucătorii urma să primească 2 dintre cele 4 salarii restante. Premisele celui de al 5-lea succes consecutiv erau create. Meciul de la Târlungeni avea însă să dovedească faptul că fotbalul a devenit cel mai imprevizibil sport. Echipa gălăţeană a început hotărâtă partida desfăşurată în localitatea situată lângă Braşov, numai că mingea parcă nu a dorit să intre în poarta gazdelor. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost irosită de Marius Matei în minutul 36, care, singur la 6 metri de poartă, nu l-a putut învinge pe portarul Dărăbanţ. Se părea că cele două formaţii vor pleca la vestiare cu un rezultat alb pe tabelă, numai că elevii lui Costel Enache au pierdut mingea la centrul terenului, Liviu Nicolae l-a deschis pe Elek iar fostul atacant al Oţelului a reuşit să deschidă scorul, 1-0. Dunărea şi-a continuat jocul combinativ în viteză şi în partea secundă, dar o veche meteahnă, marcajul la fazele fixe, i-a trădat pe gălăţeni. Unirea Târlungeni şi-a majorat avantajul în minutul 56, când Liviu Nicolae a înscris cu capul după o lovitură liberă, 2-0 pentru formaţia din Târlungeni. Gălăţenii au atacat cu furie poarta lui Dărăbanţ dar acelaşi Marius Matei nu l-a putut învinge cu o lovitură de cap în minutul 60 pe portarul gazdelor. Dunărea avea să primească lovitura de graţie de la Elek. Atacantul care a dezamăgit profund la Oţelul a dus scorul la 3-0 în minutul 75, după o centrare a lui Marin. Unirea Târlungeni s-a impus cu 3-0 dar scorul a fost mult prea dur pentru ceea ce s-a petrecut pe teren.
Dunărea: Costea - Radu, Panait, Ursu (Stelian Cucu), Sorin Cucu (Vraciu) - Sfrijan, V.Ion (Moroşanu), Gohoreanu - Bâtfoi, M.Matei,Neagu. Costel Enache - antrenor FCM Dunărea, a declarat: „Scorul nu reflectă ceea ce s-a întâmplat pe teren. Echipa noastră a practicat acelaşi joc din ultimele etape, cel puţin pe faza de atac. Am irosit câteva situaţii foarte mari de a marca. Gazdele au scos de două ori mingea de pe linia porţii. Există meciuri în fotbal în care rezultatul este nedrept. Este adevărat că am primit golurile cam uşor, dar nu sunt supărat pe elevii mei. Sunt mulţumit pentru că au arătat atitudine şi s-au bătut până la final pentru a înscrie. Nu cred că vom fi afectaţi foarte mult după această înfrângere. Dacă nu am fi evoluat bine aş fi fost îngrijorat, dar după prestaţia elevilor mei sunt sigur că acest eşec este doar un accident. Noi trebuie doar să fim concentraţi şi să ne continuăm cursa de salvare de la retrogradare. Am pierdut doar o bătălie iar războiul continuă”. FCM Dunărea a coborât un loc în urma rezultatelor înregistrate în această etapă. CF Brăila a învins surprinzător Gloria Buzău cu 2-1 şi a acumulat 18 puncte, cu 3 mai multe decât echipa gălăţeană. Dunărea va disputa următoarea partidă din campionat miercuri, la Constanţ, unde va întâlni Farul, echipă care ocupă ultimul loc în clasamentul play-out-ului seriei 1 a ligii scunde. Dunărea nu se află la mare distanţă de locul 3, ocupat de Rapid Suceava. Echipa gălăţeană are 15 puncte, în timp ce formaţia din Bucovina a acumulat 19. Dunărea are nevoie de victorii în următoarele meciuri, în care va întâlni Farul şi Gloria Buzău, pentru a rămâne în cursa pentru evitarea retrogradării. Cum problemele finaciare tind să fie rezolvate, jucătorii lui Costel nu trebuie decât să se concentreze la ceea ce au de făcut pe teren.