25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi nu au reuşit să-şi ia revanşa în faţa liderului

Prologul celei de-a 13-a etape din Divizia A la handbal masculin, seria A a adus faţă în faţă miercuri după-amiază în sala Siderurgistul pe CSU Galaţi şi Magnum Botoşani. Derbiul primelor două clasate a fost interesant şi a avut două reprize diametral opuse. Băieţii lui Florin Andronic au intrat foarte motivaţi pe teren, Bogdan Fuică a închis poarta, iar Rareş Costea a fost tunarul de servici şi în aceste condiţii au condus mai bine de 25 de minute pe tabela de marcaj, cea mai mare diferenţă fiind de cinci goluri: 10-5 în min.17 şi 11-6 în min.18. Treptat însă oaspeţii, cu jucători experimentaţi şi cu o bancă mai lungă au revenit, au preluat iniţiativa şi s-au desprins decisiv în primele 10 minute din partea a doua.
„A fost un meci frumos, am reuşit să fim în avantaj în primele 25 de minute când am pus probleme mari unei echipe care a venit din Liga Zimbrilor, care a avut în teren jucători cu prezenţe în Challenge Cup. Experienţa superioară a adversarilor şi-a spus cuvântul în repriza a doua, atât putem în acest moment, ne-au lipsit Frangulea şi Olaru, dar chiar dacă am pierdut vreau să-i felicit pe băieţi pentru evoluţia lor de astăzi. Vreau să mulţumesc suporterilor care au fost alături de noi şi ne-au încurajat cu multă căldură ”, ne-a declarat antrenorul Florin Andronic. Rezultat final: CSU Galaţi - Magnum Botoşani 28-35 (13-14). Lotul echipei noastre: Fuică 12 intervenţii, Fl.Dinu, Al. Dinu 2 intervenţii - Soare 6 goluri, C.Zaharia 1 g, Prună, Buţea 4 g, Lefter, Bădărău, Ioniţă 2 g, Andrei, Pascu, Chertif 1 g, Ionescu 1 g, B.Zaharia, Mârşiu 3 g, Costea 10 g. CSU Galaţi se poziţionează pe locul 2 cu 33 de puncte şi va juca în ultima etapă în deplasare cu CSM Focşani II.