19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au obţinut victorii identice în dubla cu ACSH Gheorgheni

După o pauză de o lună şi jumătate, echipa gălăţeană pregătită de Vadim Şhakhraichuk şi Cornel Chiriţă a revenit pe gheaţă. Patinoarul Dunărea a găzduit sâmbătă şi duminică dubla CSM Galaţi - ACSH Gheorgheni. Prima confruntare a fost controlată clar de vicecampioana României, gălăţenii şi-au adjudecat prima repriză după dubla lui Paior. Situaţia s-a lămurit la început părţii a doua când Machala ajutat de Butuchnov şi Hildebrand a urcat scorul la 3-0. Oaspeţii au redus din diferenţă, dar Kyrychenko cu sprijinul coechipierilor Rybalko şi Zabludovskhi a închis tabela în ultimul minut: 4-1. Revanşa care a avut loc duminică s-a încheiat cu victoria în oglindă a celor de la CSM Galaţi doar scenariul fiind diferit.
Cele două combatante au mers cap la cap în primele două reprize, dar echipa gălăţeană a forţat în ultima când a înscris de trei ori: Skachkov 2 şi Zabludovskhi şi s-a impus pe deplin meritat. CSM Galaţi şi-a consolidat locul 2 în Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă cu 46 de puncte din 17 meciuri disputate. Primul loc este ocupat de cei de la SC Miercurea Ciuc, 60 puncte din 25 jocuri. Pentru echipa noastră urmează o perioadă foarte încărcată cu 6 partide în următoarele 12 zile astfel: Steaua, pe 21 ianuarie, o dublă cu Corona Braşov, pe 25 şi 26 ianuarie, şi tripla cu Sapientia Under 23, în perioada 31 ianuarie - 2 februarie, toate aceste jocuri vor avea loc la Galaţi.

Sursa foto: Sportul Ilustrat