15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
De la agonie la extaz nu este decât un pas. Asta s-a demonstrat şi duminică, la orele prânzului, în sala Siderurgistul, la partida Donaris 2010 Galaţi - CSS Buzău, ce a contat pentru Campionatul Naţional de volei rezervat junioarelor. Lupta la fileu a fost aprigă, avantajul pe tabela de marcaj a alternat când de o parte, când de alta, iar victoria ar fi putut reveni oricăreia dintre combatante. Cu o echipă mai omogenă, dar fără o ridicătoare pe măsură, buzoiencele au fost mai concentrate în primul set, pe care şi l-au adjudecat. Cu orgoliul rănit, fetele noastre au fost mai motivate şi mai atente în actul al doilea, când deşi au fost conduse spre final, scor 19-21, au revenit printr-un as al Andreei Streşină şi un atac cu multă ură al Liviei Lupoaie şi au restabilit egalitatea. Iureşul gălăţean a continuat şi în setul trei, Mihaela Stângă şi Ruxandra Dănăilă au servit derutant, Irina Chiscop şi Iuliana Cazamir au alternat „bombele” cu mingi plasate în căciulă, Mihaela Brazdeş a încercat să-şi facă bine treaba de libero şi Donaris s-a desprins la 19-11. Din păcate, a urmat o cădere inexplicabilă, de care au profitat oaspetele, care după ce au salvat trei mingi de set, au trecut în avantaj. Nu putem să nu lăudăm atitudinea „donaristelor”, care, atunci când mulţi se aşteptau să cadă psihic, au reacţionat exact invers şi au dominat clar setul patru. Dramatismul a atins cote maxime în tie-break, fiecare echipă a încercat cu ultimele resurse de energie să-şi apropie victoria. Presiunea a fost ridicată, nervii întinşi la maxim, fetele pregătite de Adi Dudnic şi  Nelu Ivanov au condus cu 9-7, dar buzoiencencele nu au cedat nici de data aceasta şi au reuşit cinci puncte la rând. Nici ale noastre nu s-au lăsat, au trecut  în avantaj la punctul 13, dar oaspetele au avut prima minge de meci. Finalul i-a aparţinut Irinei Chiscop, „o jucătoare care are sânge în instalaţie”, după cum a afirmat preşedintele Petre Alexandru Deju. Rezultat final: Donaris - CSS Buzău 3-2 (-22, 22, -27, 17, 14). Formula folosită: Mihaela Stângă, Livia Lupoaie, Ruxandra Dănăilă, Iuliana Cazamir, Irina Chiscop, Andra Streşină, Mihaela Brazdeş - libero.