28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Opriţi măcelul!
Dominaţia gălăţeană în badmintonul românesc: Irina Călin şi Cosmin Hîncu au câştigat şase cupe. Ştefan Constandache a luat şi el o cupă, dar şi două medalii de bronz iar Cosmin Andrei a urcat pe treapta a treia a podiumului.
În perioada 23-26 mai sala Siderurgistul a fost gazda Cupei României la badminton pentru cadeţi (U15) şi copii (U11). Au participat peste 70 de sportivi şi sportive de la 10 cluburi şi asociaţii sportive din: Bucureşti, Suceava, Piatra Neamţ, Bacău, Oneşti, Botoşani, Berceni - Prahova şi Galaţi. Competiţia a fost foarte grea atât datorită numărului mare de jocuri disputate (162), cât şi datorită valorii ridicate a participanţilor. Categoria de cadeţi a fost dominată de sportivii gălăţeni de la Siderurgistul Galaţi (antrenor Dorel Badiu) care au câştigat toate locurile I, oferind spectatorilor prezenţi jocuri şi rezultate spectaculoase. Astfel, Irina Călin (principala favorită)  şi-a onorat cartea de vizită, câştigând la simplu şi dublu, chiar în situaţia în care a evoluat tot turneul într-un picior, ea suferind o accidentare la genunchiul stâng încă din debutul competiţiei, dar dovedind voinţă, putere de luptă şi de sacrificiu a dus la bun sfârşit turneul. Surpriza concursului a venit de la Cosmin Hîncu, care pornind cu şansa a doua în probele de simplu, dublu (împreună cu Ştefan Constandache) şi dublu mixt (împreună cu Irina Călin), a răsturnat ierarhiile şi calculele hârtiei şi a câştigat toate cele trei probe, smulgând ropote de aplauze şi provocând rumoare în sală prin jocul său spectaculos. La final cei prezenţi au spus că au de-a face cu un super talent, un fenomen sportiv, de care va trebui să avem grijă să devină ceea ce promite: un mare campion. Sportivii gălăţeni au obţinut următoarele rezultate: Simplu băieţi: Cosmin Hîncu - locul I, Ştefan Constandache - locul III (după o semifinală de infarct cu Cosmin); Simplu fete: Irina Călin - locul I; Dublu băieţi: Cosmin Hîncu / Ştefan Constandache - locul I, Cosmin Andrei / Alexandru Cucu (Bucuresti) - locul III; Dublu fete: Irina Călin / Daria Askari (Bucureşti) - locul I; Dublu mixt: Cosmin Hîncu / Irina Călin - locul I, Ştefan Constandache / Daria Askari (Bucureşti) - locul III. La reuşita competiţiei şi-au adus contribuţia şi corpul de arbitrii format din: Constantin Stan, Emil Anghel, ambii din Bucureşti, Teodora Badiu, Iulian Călin, Adi Panfil, Florin Hîncu, Marius Constandache, Iulian Horneţ, Adrian Andrei, Florin Tudor, Mihai Alexa, toţi din Galaţi, cu acest prilej absolvind şi cursul în urma căruia au primit categoria III-a. „A fost o competiţie cu jocuri spectaculoase, cu multe surprize (favorabile nouă) în care sportivii noştri şi-au demonstrat încă o dată valoarea. Practic am câştigat tot ce se putea câştiga. Cred că de la înfiinţarea Federaţiei Române de Badminton nu s-a mai întâmplat ca toate locurile 1 să fie ocupate de sportivii aceluiaşi club! Aceste rezultate împreună cu cele de la Juniori II (U17), de la juniori I (U19), de la tineret şi seniori, arată că la Galaţi se munceşte bine şi plasează badmintonul gălăţean între primele grupări din România. Mă bucur foarte mult pentru Cosmin Hîncu pentru că, deşi mai mic de vârstă ca favoritul bucureştean Florentin Gâscă, s-a autodepăşit şi a făcut surpriza, câştigând 3 finale împotriva lui Florentin. Le mulţumesc sportivilor mei pentru ce au arătat pe teren!", a concluzionat antrenorul Dorel Badiu.