
Scandal pe un teren între Tecuci şi Matca. A fost necesară intervenţia jandarmilor după ce echipa Transelectrica nu a fost lăsată de proprietarul terenului să intervină pentru reparaţii la un stâlp de înaltă tensiune.
Sursa imagini: Facebook/ Istrate Adi
UPDATE: “Astăzi, în jurul orei 12:00, un echipaj de jandarmerie a acordat sprijin unei echipe din cadrul societății Electrica, care executa lucrări de modernizare a rețelei naționale de distribuție a energiei electrice.
Lucrările au fost îngreunate de un grup de persoane, proprietari ai terenului pe care se află rețeaua, care au împiedicat angajații companiei să își desfășoare activitatea.
Jandarmii au intervenit pentru aplanarea conflictului, însă, în timpul discuțiilor, o femeie în vârstă de 43 de ani a agresat fizic o colegă din cadrul subunității din Tecuci.
Femeia a fost imobilizată și condusă la sediul Jandarmeriei, unde i-au fost întocmite actele de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj.
De asemenea, jandarmii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 2.700 de lei, pentru încălcarea prevederilor art. 93, alin. 1, pct. 30 din Legea nr. 123/2012 a energiei electrice și a gazelor naturale”, transmit jandarmii gălățeni.