01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a cedat complet după pauză şi a pierdut

Suporterii oţelari şi-au manifestat încă o dată ataşamentul pentru echipa favorită şi au răspuns pozitiv mesajului conducătorilor, s-au mobilizat şi au reuşit să dezăpezească terenul astfel încât partida SC Oţelul - CSU Craiova din cea de-a 17-a etapă a Superligii a început doar cu o oră întârziere. Oţelul lui Dorinel Munteanu a început cu elan, a avut două cornere consecutive din primul minut, prima ocazie i-a aparţinut lui Cisse şi a reuşit să deschidă scorul în min.20 prin golgeterul Pop, care a transformat cu siguranţă penaltiul scos de Teles şi acordat după consultarea VAR de centralul Feşnic. Peste cinci minute, olteanul Mitriţă a căzut în careul nostru, dar jocul a fost lăsat să curgă. Aşa cum ne-am obişnuit, Oţelul s-a apărat sus la 30 de metri şi şi-a incomodat adversara să construiască. Uşor, uşor, CSU Craiova a urcat şi a irosit ocazii importante pe finalul primei reprize prin Creţu, Mitriţă. Scenariul s-a modificat complet după pauză. CSU Craiova a condus ostilităţile, Mitriţă a restabilit egalitatea în min.49 după pasa lui Markovic, suspectat că se afla în offside, iar portarul Dur-Bozoancă s-a remarcat cu două parade din situaţie de 1-1. Dorinel Munteanu a făcut toate schimbările până în min.69, Oţelul a reechilibrat jocul şi a avansat spre careul advers, dar apatic. Oaspeţii au profitat de viteza superioară, Mitriţă a finalizat două acţiuni şcoală în min.80 şi min.83 şi au tranşat disputa.

Caseta tehnică:
Scor: SC Oţelul Galaţi - CSU Craiova 1-3 (1-0).
Stadion: Oţelul.
Spectatori: 2500.
Au marcat: Pop (min.20 din penalti), respectiv Mitriţă (min.49, min.80, min.83).
Formaţii:
Oţelul Galaţi: Dur Bozoancă - Zhelev (min.62 Adăscăliţei), Cisse, Lovric, M.Silva - Jardan (min.69 Lopez), Zivulic, Teles (min.59 Neagu) - Maciel (min.59 Fatai), Al.Pop, Bodişteanu (min.69 Tănasă); Rezerve neutilizate: Stoian - Rus, Cîrjan, Yabre; Antrenor: Dorinel Munteanu.
Universitatea Craiova: Popescu - Căpăţînă, Screciu, R.Silva, Bancu - A.Creţu, Mateiu - Danciu (Baiaram), Ivan (min.72 Roguljic), Mitriţă - Koljic (min.34 J.Markovic); Rezerve neutilizate: Lazăr - Ndong, Kurtic, Işfan, Houri, A.Trică; Antrenor: Ivaylo Petev.
Cartonaşe galbene: Zivulic, respectiv Screciu, Bancu.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca), A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), A2: Valentin Avram (Bucureşti); Arbitru VAR: Mariana Trandafir (Bucureşti), asistent VAR: Cătălin Popa (Piteşti).