06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
FC Oţelul Galaţi a susţinut duminică seara, la Traun în Austria, primul amical al verii în compania echipei Dynamo Ceske Budejovice, care a încheiat ultimul sezon pe locul XIII în Liga I din Cehia. Prima repriză a fost echilibrată, oţelarii au irosit ocazii prin Buş, în două rânduri sau Paraschiv dar cea mai mare i-a aparţinut lui Giurgiu, care a ratat un penalti. Cehii au deschis scorul, la patru minute de la reluare, la o învălmăşeală în careu, dar roş-alb-albaştrii nu s-au pierdut cu firea, au revenit şi au întors soarta partidei, marcând prin Paraschiv şi Iorga. De remarcat că ambele goluri l-au avut coautor pe Laurenţiu Buş, jucător care a semnat de anul trecut cu gruparea gălăţeană dar a putut debuta abia acum pentru că apucase să joace pentru Arieşul Turda şi U Cluj. Rezultat final: Oţelul - Dynamo 2-1 (0-0). Antrenorul Dorinel Munteanu a folosit formula: Grahovac - Cojoc, Sârghi, Sg. Costin, Cucu - Giurgiu (min. 46 Neagu), Levnaici - Iorga, Paraschiv (min. 77 Avram), Buş (min. 67 Petean) - Elek (min. 46 Borbely). „A fost primul meci din noul sezon şi sunt mulţumit cum ne-am prezentat, în primul rând din punct de vedere fizic. Ne-a lipsit finalizarea, dar ţinând cont că este primul joc şi că se resimte oboseala, este OK, e satisfăcător. Mă bucură şi faptul că, la 0-1, am ştiut să revenim repede şi apoi să câştigăm partida”, a concluzionat „Munti”. În această după-amiză se va disputa un nou amical, în care echipa noastră va întâlni pe MFK Kosice (Slovacia).