RCM Galaţi a luat bonus defensiv la Petroşani şi mai speră la semifinale

Divizia Naţională de Seniori la rugbi a programat partidele celei de-a III-a etape din play-off. RCM Galaţi a jucat în deplasare la Petroşani cu Ştiinţa. Partida a fost dramatică, cu răsturnări de situaţie incredibile. Rugbiştii gălăţeni s-au luptat exemplar, au intrat motivaţi pe teren şi au condus după 60 de minute cu 19-10, reuşind să marcheze trei eseuri: Budăian, Popa şi Dănăilă, din care două au fost transformate de Cosmiuc. Din păcate pentru echipa pregătită de Marius Secuianu, gazdele au avut o revenire spectaculoasă şi au întors soarta meciului printr-o încercare venită cu cinci minute înainte de final. Rezultat final: Ştiinţa Petroşani - RCM Galaţi 20-19. Echipa gălăţeană, care a acumulat punctul bonus defensiv, se află pe locul III cu 6 puncte, mai are de jucat un meci cu liderul CS Năvodari, acasă pe 7 noiembrie, iar în cazul unei victorii se poate califica în semifinale, urmând să mai spere chiar şi la promovarea în eşalonul de elită al rugbiului românesc.