28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Revelionul arbitrilor şi observatorilor de la AJF Galaţi s-a încheiat nedecis, în ciuda prelungirilor

De vreo 40 de ani, Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Galaţi organizează în primele zile ale anului, pe stadionul Siderurgistul, o partidă prietenească între arbitrii şi observatorii din Galaţi. La fel ca la ultimele confruntări directe, "Seniorii" şi "Tineretul" au terminat la egalitate, scor final 7-7, dar ambele echipe nu s-au menajat ci din contră s-a jucat cu multă ardoare, au fost alunecări, deposedări, faulturi, faze spectaculoase, unele comice, toate ingredientele pentru un spectacol sportiv reuşit.

08 ajf2

Au marcat: Adrian Cojocaru 2 goluri, Bozean, Vişan, Bogdan Anghelinei, Dinu, Nicoleta Chirilă, respectiv Băraru 2, Constantinescu, Gâţă, Toma, I. Cojocaru şi stranierul Mirel Arghir, care de cinci ani lucrează în Germania, dar nu a lipsit. Distribuţia echipelor a fost: Vasile Donţu, 67 de ani, decanul de vârstă, Macovei, Nicu Arghir, Adamache, Balmuş, Carp, Balaban, care a devenit recent arbitru FIFA la fotbal beach, Lupoaie, Ad. Cojocaru, Bozean, Anghelinei, Dinu, Nicoleta Chirilă, la Seniori, respectiv Alexandru Burloiu, Alexandra Ivan, Irina Ivan, Irina Vlase, Petrişor Vlase, Dima, Băraru, Constantinescu, I. Cojocaru, Dima, Gâţă, M. Arghir, Bădin, Pavel, Tiron, Crăescu, Florin şi Andrei Ghimiciu, Cobzaru. Invitaţi speciali au fost Aurelian Gheorghiu, fost arbitru şi observator în urmă cu 10 ani, în prezent lector la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport şi Marian Carson, un arbitru constănţean din Liga a 3-a care a ţinut să fie alături de colegii gălăţeni. Meciul a fost arbitrat de preşedintele AJF Galaţi, Liviu Ciubotariu, iar observator a fost Liviu Seceanu, preşedintele Comisiei de Arbitri. Cel mai tânăr participant şi susţinător a fost Matei Vlase şi şef de galerie, nelipsitul Petrică. În premieră, procesul meciului şi repriza a 3-a au avut loc la Restaurantul Popasul Drumeţilor, unde în ciuda discuţiilor aprinse presărate cu multe calorii, "roşu" şi "galben" de sezon care au necesitat şi prelungiri, nu s-a desemnat nicio învingătoare.