Rugbiştii de la RCM Galaţi au învins Aradul cu punct bonus

Divizia Naţională de Seniori la rugbi a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele celei de-a XI-a etape. RCM Galaţi s-a deplasat la Sânnicolau Mare, unde a întâlnit pe CS U Aurel Vlaicu Arad. Gălăţenii au abordat partida cu mult curaj, au intrat foarte motivaţi pe teren şi s-au desprins din prima repriză. Una în care ambele echipe au avut câte doi jucători eliminaţi. Băieţii pregătiţi de Marius şi Dorian Secuianu au marcat în primul mitan două eseuri, o transformare şi o lovitură de pedeapsă, în timp ce arădenii n-au izbutit decât o lovitură de pedeapsă. După pauză, tot oaspeţii au punctat primii printr-un eseu transformat. Gazdele au avut o tentativă să revină în joc, au redus diferenţa de pe tabela de marcaj, dar cu patru minute înainte de fluierul final, RCM-ul a izbutit cel de-al patrulea eseu, care le-a adus şi punctul bonus. Rezultat final: CS U Aurel Vlaicu Arad - RCM Galaţi 16-30 (3-15). Pentru învingători au marcat: Ionuţ Cosmiuc 15 puncte (un eseu, 2 transformări, 2 lovituri de pedeapsă), Constantin Badea 5 p (eseu), George Rusu 5 p (eseu), Cristi Boboc 5p (eseu). Campionatul se va întrerupe pentru două luni. Echipa gălăţeană va disputa totuşi pe 18 iulie restanţa cu Ştiinţa Petroşani, la Galaţi. DNS se va relua pe 15 august, când reprezentanta Galaţiului va întâlni tot acasă pe Bucovina Suceava. RCM se află pe locul VI în clasament cu 20 de puncte.