19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Căpitanul Romina Filip a marcat coşul victoriei cu Aradul în ultima secundă

Sala Polivalentă Dunărea din Galaţi a găzduit sâmbătă seara partida Phoenix – U Goldiş ICIM Arad, care a contat pentru prima etapă a LNBF. Portughezul Eugenio Rodrigues a început cu 5-ul previzibil: Romina Filip, Stasia Walter, Myneshia Mc Kenzie, Amanda Frost, Cassie Rochel, iar conaţionalul său Jose Araujo a replicat cu formula: Kristen Mc Carty, Jefimija Karakasevic, Monique Reid, Ancuţa Stoenescu, Brankica Hadzovic. Aradul a punctat prima, dar echipa gălăţeană, cu trioul american Frost, o jucătoare cu o mână foarte bună la 3 puncte –Walter –Mc Kenzie alături de Romina Filip în zi excelentă a preluat iniţiativa şi a trecut în avantaj pe tabela de marcaj încă din min. 3, scor 6-4. Phoenix a aplicat o apărare agresivă care le-a dat mari bătăi de cap arădencelor, care nu prea au găsit soluţii iar atacul a funcţionat aproape perfect. În consecinţă diferenţa pe tabela de marcaj a crescut, cea mai mare fiind înregistrată în min. 14, scor 32-21. Gălăţencele au intrat la vestiare cu un avantaj de 9 puncte. Muştruluite serios în pauză de antrenorul Araujo, baschetbalistele de la ICIM au început cursa de urmărire, au reuşit un sfert foarte bun şi au trecut în avantaj graţie reuşitei de 3 puncte a sârboaicei Hadzovic. La începutul ultimului sfert au ieşit la rampă Stoenescu şi Mc Carty şi echipa oaspete a preluat frâiele meciului, scor 61-70 (min.34) şi 69-75 (min.38.30). Finalul a fost dramatic, fetele de la Phoenix au ridicat publicul în picioare, au luptat exemplar, au revenit, Rochel, Frost şi Walter au pus puncte importante pentru ca în ultima secundă „eroina” Romina Filip să marcheze coşul victoriei. Rezultat final: Phoenix Galaţi – U Goldiş ICIM Arad 77-75 (26-18, 20-19, 10-22, 21-16). Principalele marcatoare: Mc Kenzie 24 p, Frost 15 p, Walter 15 p, Filip 9 p . Au mai evoluat: Andreea Creţu 2 p, Cassie Rochel 8 p, Hanna Demeter 4 p.

Băieţii lui Florin Nini, aplaudaţi la Tg. Jiu

Tot sâmbătă a debutat şi Liga Naţională masculină. Nou promovata Phoenix Galaţi a jucat la Tg. Jiu, cu Energia, o echipă care în sezonul trecut a evoluat în cupele europene cu rezultate foarte bune. Echipa pregătită de Florin Nini şi Bogdan Bălănică a făcut un meci curajos în care a pus probleme serioase gazdelor deşi a trebuit să se recunoască învinsă. Gorjenii au condus în permanenţă pe tabela de marcaj dar au trebuit să-şi folosească toată experienţa pentru asta. Până la urmă diferenţa s-a făcut la schimbări, gazdele având o bancă mai lungă. Rezultat final: Energia Tg. Jiu - Phoenix Galaţi 72-62 (22-14, 17-15, 20-18, 13-15). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Threatt 7 puncte, 3 recuperări, 7 pase decisive; Ţelinoiu, o recuperare; Petică 2 p, o recuperare; Pesic 7 recuperări, 7 pase decisive; Vîrnă 3 p, o recuperare; Tresac 2 recuperări; Pîrlog, Lemyk 22 p, 9 recuperări, 2 pase decisive, Rohde 9 p, 3 recuperări; Bojovic 19 p, 8 recuperări; Onea, o recuperare; Borşa 3 recuperări.