24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a câştigat şi la Gheorgheni

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat în weekend partidele celei de-a IV-a etape. Pentru prima dată în acest sezon, CSM Dunărea a jucat în deplasare, la Gheorgheni cu Progym. Campionii au intrat foarte motivaţi pe gheaţă şi au reuşit o primă excelentă în care au marcat de patru ori prin: Ryabenko, care a deschis scorul în inferioritate numerică, Chernenko, Lorincz, Hildebrand, în timp ce gazdele au punctat o singură dată. Gălăţenii au început fulminant şi cea de-a doua repriză, mărindu-şi avantajul prin reuşitele lui: Chernenko şi Adrian Irimia. Progym-ul nu a renunţat şi a revenit cu două goluri pe finalul reprizei. Ultima parte a parafat cea de-a VII-a victorie consecutivă pentru echipa antrenată de Marius Trandafir. Socsz a închis tabela cu o dublă. Rezultat final: Progym Gheorgheni - CSM Dunărea 3-8 (1-4, 2-2, 0-2). A doua partidă disputată sâmbătă a fost una care a avut sare şi piper. Dunărea a câştigat prima, scor 3-2 prin reuşitele lui Hildebrand (2) şi Szocs. Gazdele de la Progym şi-au adjudecat cea de-a doua repriză, cu 4-2, pentru gălăţeni au înscris: Flinta şi Szocs şi au trecut în avantaj, scor 6-5. Campioana a predat o adevărată lecţie în ultima repriză, când au ieşit la rampă ultimele achiziţii slovacii Durkech (2 goluri) şi Krajci (1). Rezultat final: Progym - CSM Dunărea 6-8 (2-3, 4-2, 0-3). După patru etape, CSM Dunărea se află pe primul loc cu 23 de puncte. Ultima etapă a turului programează la Patinoarul Dunărea din Galaţi dubla CSM Dunărea - Steaua (9 -10 octombrie).