16 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a cedat în faţa Rapidului
Stadionul Rarăul din Câmpulung a găzduit miercuri la prânz amicalul dintre colegele de serie din Liga a II-a, FCM Dunărea şi Rapid Suceava. Dunărenii au făcut o primă repriză bună în care cei doi atacanţi Grosu şi Drăgan au irosit patru ocazii clare, printre care o bară şi situaţii 1-1 cu portarul advers. Partida s-a desfăşurat pe un teren greu acoperit cu zăpadă. După pauză, băieţii lui Vali Stan au deschis scorul prin Enache, la capătul unei faze cursive dar au avut ceva probleme la repliere şi asta i-a costat. Golul care le-a adus victoria rapidiştilor a fost de fapt un autogol al fundaşului nostru Radu, în timp ce Dunărea a mai avut o bară prin Chipirliu. Rezultat final: Dunărea Galaţi - Rapid Suceava 1-2 (0-0). Conducerea tehnică gălăţeană a folosit două formule de echipă: Olaru - Cristescu, Asanache, Florea, Ghiocel - Gueye (Moroşanu), Cucu, Apostol, Voicu - Grosu, Drăgan (repriza I), respectiv Comănescu (Trihenea) - Radu, Stoica, Hristian, Teleagă - Moroşanu, Chebac, Negoescu, Cenk - Enache, Chipirliu. Joi, dunărenii vor continua antrenamentele la Câmpulung, iar vineri la întoarcerea spre casă vor susţine un nou amical, cu SC Bacău, liderul seriei I din Liga a III-a.