09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a executat şi Brăila

FCM Dunărea şi-a continuat evoluţiile excelente şi împotriva lui CF Brăila. Dunărea a evoluat pe alocuri entuziasmant şi a învins fără drept de apel. Matei a deschis scorul încă din minutul 7, după o cursă la finalul căreia a reuşit să trimită mingea în poartă chiar dacă a fost faultat de portarul advers. 1-0 pentru Dunărea, care decolase spre un nou succes. Elevii lui Costel Enache îşi continuă asaltul spre poarta lui Comănescu, iar Gohoreanu şi Panait trec pe lângă majorarea scorului în minutul 15. În minutul 20 se face 2-0. Radu centrează şi Matei reia din vole în colţul lung. Dunărea continuă recitalul şi în minutul 28 Neagu duce scorul la 3-0 după o combinaţie de mare efect cu Bâtfoi. Brăilenii se văd în atac abia în minutul 43, când şutul lui Cl. Ionescu este respins de Costea cu o robinsonadă de efect. Dunărea intră la cabine cu un avantaj de 3 goluri, absolut meritat după o repriză fantastică. Echipa gălăţeană nu slăbeşte ritmul după pauză şi realizează combinaţii a la Borussia Dortmund! Bâtfoi în minutul 52 şi Matei în minutul 54 trec pe lângă golul de 4-0. Dunărea reuşeşte să înscrie golul 4 în minutul 63, când Neagu demarează pe stânga centrează în faţa porţii şi Bâtfoi înscrie pe sub portar. 4-0 pentru Dunărea. Gălăţenii slăbesc ritmul, dar chiar şi aşa trec de 3 ori pe lângă golul de 5-0 prin Sfrijan, Bâtfoi şi Vraciu. Dunărea a obţinut un succes entuziasmant cu 4-0, iar elevii lui Costel Enache aşteaptă acum ajutorul promis de la administraţia locală.
Formaţii: Dunărea: Costea 7 - Radu 7, Panait 7, Ursu 7, Sorin Cucu 7 - Sfrijan 7 (Vraciu 6), V.Ion 7, Gohoreanu 7 (Stelian Cucu 6) - Bâtfoi 8, Matei 8 (Moroşanu 6), Neagu 8; CF Brăila: Comănescu 4 - Petean 4, Spiridon 4 (Vlad 4), Ivan 3, Necoară 4 - Roşu 4, Ochia 4, Frunză 4, Ionescu 5 (Stângaciu 5), Dima 4 (Iordache 4) - Câmpeanu 3.
„Băieţii au făcut un meci aproape perfect. Echipa noastră traversează cea mai bună perioadă din acest sezon. Este păcat ca evoluţiile din teren nu pot fi răsplătite deocamdată şi prin achitarea restanţelor. Sper ca această problemă să fie rezolvată cât mai curând. Unul dintre paradoxurile fotbalului face ca în tur, când toate drepturile erau achitate la zi să nu obţinem nicio victorie, şi acum când băieţii sunt de neoprit să nu le putem plăti salariile”, a declarat Auraş Braşoveanu.
Dunărea a obţinut 4 victorii consecutive. Echipa gălăţeană a marcat 11 goluri şi nu a primit vreunul, ceea ce reprezintă o performanţă. Dunărea a egalat CF Brăila în clasamentul play-out-ului şi are mari şanse să evite retrogradarea. Jucătorii lui Costel Enache sunt eroi, dar această perioadă de sacrificiu trebuie să se termine. Jucătorii sunt şi ei oameni şi trebuie să fie plătiţi pentru munca depusă. Dunărea are nevoie de ajutorul administraţiei locale pentru a nu se destrăma. Jucătorii şi antrenorii au demonstrat că au valoare şi caracter, astfel că ei trebuie susţinuţi.