26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a ratat obiectivul
Final de sezon în Liga a II-a. Miercuri după-amiază s-au disputat jocurile ultimei etape. FCM Dunărea a jucat pe stadionul Zoltan David, cu Sportul Studenţesc, formaţie care cu excepţia lui Ferfelea şi Patriche, a trimis pe teren nişte puşti cărora abia le mijeau tuleiele. Intraţi deja în vacanţă, după ce se părea că „Gaşca Nebună” nu va mai fi programată pentru jocul de la Galaţi din cauza datoriilor lui Vasile Şiman către terţe persoane, dunărenii au făcut doar act de prezenţă şi au pierdut, lăsând loc la multe speculaţii. Studenţii nu s-au lăsat prea mult invitaţi şi au deschis scorul prin Barbu (min. 18). Băieţii lui Octavian Grigore au restabilit egalitatea, după o jumătate de oră de joc, la o fază care nu anunţa nimic, prin Chebac, cu un şut de la 25 de metri. Pe finalul primei reprize, Enache s-a plictisit şi a intrat în vacanţă mai devreme, după ce a fost eliminat în urma unui fault dur comis asupra unui adversar. Cu un sfert de oră înainte de fluierul final, oaspeţii şi-au atins scopul, Ferfelea marcând golul unei victorii ce a stârnit multe comentarii. La finalul partidei, preşedintele Auraş Braşoveanu a refuzat să achite baremurile pentru observator şi arbitrii, ca semn de protest faţă de situaţia şi tevatura făcută de Sportul. Rezultat final: FCM Dunărea - Sportul 1-2 (1-1). Echipa gălăţeană a aliniat formula: Olaru - Radu, Panait, Hristian, Cristea - Cucu, Chebac - Cristescu (min. 27 Moroşanu), Asanache (min. 50 Grosu), Voicu (min. 65 Cenk) - Enache. Celelalte rezultate înregistrate în ultima rundă: Rapid CFR Suceava - CS Otopeni 2-1, Farul Constanţa - Săgeata Năvodari 3-1, ACS Buftea - CF Brăila 4-1, Chindia Târgovişte - CSM Unirea Slobozia 2-1. FCM Dunărea a încheiat sezonul 2012 -2013 pe locul VIII cu 28 de puncte. Gălăţenii s-au salvat de la retrogradare dar n-au atins obiectivul fixat de conducerea administrativă: locul VI.