28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix au terminat anul în forţă

Echipa pregătită de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică a jucat marţi la prânz în sala „Giuleşti” cu Rapid Bucureşti, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a XVI-a etapă a Ligii Naţionale de baschet. Calculelele hârtiei au fost respectate, Phoenix a început cu formula tip: Romina Filip, Amanda Frost, Myneshia McKenzie, Stassia Walter, Cassie Rochel, iar Rapidul a replicat cu: Florina Diaconu, Diana Toma, Roxana Bejan, Raluca Matei, Natalia Burlakova. Soarta meciului s-a decis după doar trei minute, gălăţencele au început cu un ecart de 12-0 şi au scăpat de emoţii. Giuleştencele s-au apropiat, scor: 9-14 (min. 7). Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj s-a înregistrat pe finalul sfertului trei, scor: 31-63 (min. 28). Gazdele au încheiat meciul cu capul sus, reuşind chiar să-şi adjudece ultimul sfert al întâlnirii. Rezultat final: Rapid - Phoenix 51-82 (11-21, 13-19, 9-25, 18-17). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Romina Filip 2 puncte, 8 recuperări; Amanda Frost 12 p, 6 recuperări, 3 pase decisive, o intercepţie; Myneshia McKenzie 14 p, 10 recuperări, 2 pase decisive, 5 intercepţii; Stassia Walter 22 puncte, 5 recuperări, 10 pase decisive, 9 intercepţii; Cassie Rochel 18 p, 24 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepţii; Andreea Creţu 6 p, o recuperare, 2 pase decisive, o intercepţie; Hanna Demeter 2 p, 3 recuperări, o intercepţie; Bianca Fota 4 p, 3 recuperări, o intercepţie; Mădălina Geleriu 2 p, 2 recuperări, o pasă decisivă. Phoenix se clasează pe locul V cu 23 de puncte. Luni seara, în avampremieră a avut loc partida din Liga I dintre cele două formaţii satelit. Gălăţencele, în ciuda efectivului redus, au controlat meciul de la un capăt la altul şi au câştigat, scor final: 56-37. Au evoluat: Bianca Fota, Andreea Creţu, Mădălina Geleriu, Andreea Şoptică, Florentina Grigoraş, Corina Purcel, Maria Vreme, Alina Stan. Echipa gălăţeană se poziţionează pe locul III cu 11 puncte.