17 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins campioana după o revenire de senzaţie în repriza a treia

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit luni prima partidă din dubla CSM Galaţi-Sport Club Miercurea Ciuc. Un duel fiebinte, cu multe răsturnări pe tabelă şi un final incendiar care a încălzit atmosfera. Echipa gălăţeană a intrat bine pe gheaţă şi a câştigat la limită prima repriză. Ciucanii, campionii României en-titre, au revenit foarte motivaţi de la vestiar, şi-au respectat blazonul, au înscris de trei ori în partea a doua şi s-au desprins la 4-2 pe tabela de marcaj.
Partida a avut parte de un deznodământ incredibil. Formaţia pregătită de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă, împinsă de la spate de inimoşii suporteri gălăţeni, a revenit spectaculos cu o remontada în ultima treime, Kyrychenko, cu patru goluri a fost MVP-UL meciului, iar cu 34 de secunde înainte ca sirena să anunţe finalul, Shabanov, ajutat de Neznamov şi Hildebrand să reuşească golul unei victorii uriaşe. Rezultat final: CSM Galaţi-Sport Club Miercurea Ciuc 6-5 (2-1, 0-3, 4-1). Echipa gălăţeană se menţine pe locul 5 în Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă. Partida revanşă se va disputa marţi.