28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Le-a şuierat „glonţul” brazilian pe la ureche

Un adevărat tur de forţă pentru echipa noastră. La 48 de ore după meciul de la Tg. Secuiesc, scor 3-4, băieţii lui David Asandei au intrat din nou pe teren, de data aceasta în sala sporturilor din Chiajna, unde au întâlnit pe Concordia. Lanterna Ligii I s-a întărit în pauza dintre tur şi retur cu cinci brazilieni care şi-au arătat calităţile din plin şi ne-au dat o replică consistentă. Pentru prima dată în acest sezon, gazdele au avut avantaj la pauză după ce au transformat o lovitură de la 10 metri. Cu destule emoţii, echipa noastră a reuşit să revină şi să întoarcă soarta meciului cu reuşitele lui Moldoveanu şi Laşcu. „Un meci «nebun», am să-l revăd, dar cred că a fost cel mai frumos din campionat, cu faze şi execuţii spectaculoase la ambele porţi, parade ale portarilor. Concordia arată o altă faţă acum şi cu siguranţă va pune multe probleme. Dacă am fi jucat la fel şi joi la Tg. Secuiesc, sunt sigur că am fi câştigat detaşat”, a precizat directorul sportiv Cristi Ştefu. Lotul utilizat: Wellington, Păduraru - Burdujel, Laşcu, Crăciun, Cireş, Moldoveanu, Tudose, Stoykov, Hendrius da Silva, Apostol, Stoian. Echipa noastră acumulează 30 de puncte şi se menţine pe locul patru. Următorul meci va avea loc pe 8 februarie, de la ora 17.30, când United va primi vizita campionilor de la City'us Tg. Mureş.