28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a pierdut nemeritat şi a fost aplaudată de sibieni

Partida CSU Atlassib Sibiu - Phoenix Galaţi, programată sâmbătă seara în sala sporturilor Transilvania, din cadrul celei de-a XVIII-a etape din Liga Naţională masculină, a fost pe muchie de cuţit. Băieţii lui Florin Nini şi Bogdan Bălănică au jucat fără complexe în faţa unui adversar din careul de aşi şi s-au aflat la conducere, scor: 16-8 (min.8) după ce Threatt jr şi Petică au scuturat plasa din afara semicercului şi chiar dacă gazdele au revenit, au terminat cu un punct avans primul sfert. Atlassib a preluat iniţiativa, scor 24-20 (min. 12) şi 30-27 (min. 15), dar imediat a venit replica prin Bojovic, Tresac şi Lemyk, iar Phoenix a revenit la timonă: scor 30-35. Finalul sfertului i-a aparţinut „sibianului” Harrison care şi-a dus echipa la vestiare în avantaj minim. Gălăţenii şi-au continuat prestaţia deosebită şi după pauză, au controlat cel de-al treilea sfert: 42-48 (min. 25), 44-52 (min. 27), 53-55 (min. 30). Sibiul a început ultimul sfert cu două coşuri de 3 puncte: Mijajlovic şi Lalovic şi scorul s-a întors: 63-58 (min. 34) şi 71-66 (min. 37). Finalul a fost dramatic, experimentatul Bojovic a transformat patru aruncări libere şi tabela s-a scurtcircuitat: 71-73 (min. 39). Octavian Popa Calotă, căpitanul de la CSU Atlassib, a dus meciul în prelungiri, unde a devenit eroul local, reuşind puncte importante pentru echipa sa, care a o obţinut o victorie chinuită. „Aş vrea să-i felicit pe băieţi pentru atitudinea şi determinarea pe care au avut-o. Am jucat de la egal la egal cu o echipă redutabilă din campionat. Am pregătit câteva lucruri care ne-au funcţionat, dovadă că am fost mult timp la conducere. Din păcate, din sfertul doi l-am pierdut pe Borşa, accidentat, şi am fost nevoiţi să jucăm cu doi centri. Aşa cum m-am aşteptat, Sibiul a stat bine fizic, noi am fost sancţionaţi cu 29 de faulturi şi nu am putut rezista. Am avut 14 secunde pentru ultimul atac din timpul regulamentar, eram în bonus şi am stabilit să încercăm o pătrundere, Jay şi-a asumat responsabilitatea să arunce de afară şi de data asta nu i-a intrat. Publicul a fost extraordinar, le mulţumesc pentru modul cum ne-au primit şi ne-au felicitat la final. Nu meritam să pierdem acest meci”, ne-a declarat antrenorul Florin Nini. Rezultat final: CSU Atlassib Sibiu - Phoenix Galaţi 85-80 (17-18, 21-19, 15-18, 20-18, 12-7). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Yaroslav Lemyk 13 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepţii; Jay Threatt jr. 10 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, o intercepţie; Milos Pesic 17 puncte, 16 recuperări; Milos Bojovic 22 puncte, 8 recuperări, 3 intercepţii; Andrei Petică 5 puncte, o recuperare, 2 pase decisive; Stephen Sir, o pasă decisivă, o intercepţie; Djordje Tresac 5 puncte, 2 recuperări, 2 intercepţii; Alin Borşa 4 puncte, 4 recuperări, o pasă decisivă; Iosif Pîrlog 4 puncte, o recuperare, o pasă decisivă. Phoenix se menţine pe locul IX cu 25 de puncte şi va juca pe 3 februarie în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 19.30, cu CSM U Oradea.