17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul debutează în play-off-ul Cupei României la Bacău. Portughezul Miguel Ângelo Gomes da Silva a venit să acopere banda stângă

De un adevărat thriller am avut parte noi gălăţenii care am asistat vineri după-amiază la partida SC Oţelul - FC Voluntari din cea de-a 7-a etapă a Superligii. Băieţii lui Dorinel Munteanu au condus cu 2-0 după golurile reuşite de Cisotti, din penalti şi Pop şi au controlat ostilităţile pe gazon timp de vreo 80 de minute. Din păcate, câteva gafe impardonabile în defensivă i-au costat enorm, oaspeţii au profitat la maxim, au revenit şi au plecat acasă cu un punct nesperat. „Am fost cea mai naivă echipă, dacă pot să spun aşa. Atât cu U Cluj, cât şi acum, să primim gol pe final de meci. Azi am primit două goluri. Nu pot să nu îmi felicit echipa pentru 85 de minute, sau 84, când am primit primul gol, dintr-o fază care nu anunţa nimic, adversarul nostru a profitat şi a marcat. Dintr-o dublă, triplă greşeală. Apoi am luat al doilea gol, la fel pe greşeli personale, mă îngrijorează acest lucru, dar sunt lucruri pe care trebuie să le fac în aşa fel încât prin tot ceea ce voi face în continuare la echipă să fim mai atenţi, să fim foarte atenţi, pe final de joc, pentru că am pierdut foarte multe puncte. Cu acele puncte puteam să fim foarte sus şi cred că ieşeau şi suporterii în evidenţă, dacă pot să spun aşa. Nu ştiu de ce VAR-ul nu a intervenit în două situaţii, la Maciel, a fost clar tras în careu, şi a fost penalty clar. La fel cum a fost şi la Tănasă, nu era penalti, dar era cartonaş roşu. Dacă critic arbitrajul mă suspendă, dacă vorbesc ceva pe margine mă suspendă, dar trebuie să trecem peste toate şi să ne concentrăm pe ce avem de făcut în ultimele 10 minute. 80 de minute sau 85 le ducem foarte bine, iar în cinci minute dărâmăm ce am construit”, a declarat Dorinel la finalul partidei. După şapte runde, Oţelul se menţine în zona periculoasă cu şase puncte. Formaţia condusă de Dorinel Munteanu va juca etapa viitoare, pe 1 septembrie, de la ora 18.30, în deplasare cu Petrolul Ploieşti. Până atunci însă, roş-alb-albaştrii vor juca marţi, 29 august, de la ora 17.30, în deplasare cu FC Bacău, în play-off-ul Cupei României.

Pe filiera portugheză

SC Oţelul Galaţi a anunţat duminică transferul jucătorului portughez Miguel Ângelo Gomes da Silva (27 de ani), 1.91 metri care evoluează ca fundaş de bandă stângă, însă poate juca atât ca mijlocaş sau chiar ca atacant pe această extremă. Miguel vine de la Leixoes S.C., din liga secundă a Portugaliei, echipă pentru care în ultimul sezon a bifat 27 de meciuri în campionat, 3 în Cupa Ligii şi 2 în Cupa Portugaliei, partide în care a marcat 2 goluri şi a oferit un assist.