25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România ca şi calificată în Grupa Principală la Europene

Naţionala României şi-a asigurat prezenţa în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2020 din Danemarca, după cu 28-24 (11-15) cu Polonia, sâmbătă, la Kolding, în Grupa D. Polonia a început bine şi a condus cu 4-1, dar jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea, la prima sa victorie ca selecţioner, au egalat, 4-4 (min. 10). Apoi, Polonia a preluat controlul jocului şi s-a desprins la cinci goluri, 11-6, 12-7, 13-8, 15-10, intrând la pauză cu patru goluri avans, 15-11.  Scenariul a fost cu totul altul în cea de-a doua repriză, tricolorele au jucat cu totul altceva, diferenţa de pe tabelă a scăzut, iar în min. 45, Neagu a reuşit egalarea, 18-18. România a condus pentru prima oară în min. 48, cu 20-19, tricolorele reuşind o serie de trei goluri la rând, care l-au adus un avantaj de 21-19.
În două minute, Polonia a egalat, 21-21, România a ratat atacul următor, dar Ostase a reuşit o intercepţie care s-a dovedit crucială în economia partidei, pivotul nostru obţinând şi o eliminare în tabăra adversă (Gega). România a fructificat la maximum oportunitatea şi s-a desprins la 24-21 (56), iar precipitarea din echipa poloneză a făcut ca victoria să fie şi mai clară, 28-24. Un rol important la reviriment l-a avut portarul Denisa Dedu, cu 5 intervenţii salvatoare în momentele cheie. Pentru reprezentativa României au marcat: Cristina Neagu 8 goluri, Lorena Ostase 6 g, Cristina Laslo 6 g, Nicoleta Dincă 3 g, Ana Maria Iuganu 2 g, Laura Popa 2 g, Eliza Buceschi 1 g. România va juca luni ultimul meci din grupă, cu Norvegia, de la ora 21.30, după închiderea ediţiei.

Sursa foto: Sportul Ilustrat