26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul pierde teren în lupta pentru promovare

Liga a 3-a a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele celei de-a doua etape din retur. Două dintre echipele gălăţene au jucat pe teren propriu. SC Oţelul a întâlnit pe CSM Focşani 2007. Oţelarii s-au chinuit, au controlat jocul la capitolul posesie şi au dominat dar au făcut-o haotic, fără clarviziune şi cu puţine ocazii. Focşănenii au stat la cutie, au aşteptat şi în două situaţii au contraatacat periculos doar intervenţiile portarului Udeanu păstrând tabela imaculată. Roş-alb-albaştrii au forţat în ultima jumătate de oră, Necşuleşcu în min.58 şi Bahnaşu în min.90 au trecut pe lângă gol dar reduta oaspeţilor a rezistat. Rezultat final: SC Oţelul - CSM Focşani 2007 0-0. Antrenorul Alexandru Ciobanu a trimis pe teren formula: Udeanu - Al.Vasile, Moglan, B.Matei, Manău - Danciu (min.84 Bahnaşu), Necşulescu, M.Vlad (min.74 Crihană), Stoian (min.64 Sălăgeanu) - Muscă, Bârlădeanu. După două remize albe consecutive, SC Oţelul se menţine pe locul 4 la şase lungimi de liderul Aerostar Bacău.
Pe stadionul Dunărea s-a disputat partida Metalosport - AFC Odorheiu Secuiesc. Gălăţenii s-au zbătut şi au reuşit să înscrie golul de onoare prin Nejneru în prima repriză la scorul de 0-2. Rezultatul final a fost: 1-6, la pauză 1-4.
Cea de-a treia reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, Sporting Lieşti a câştigat cu 3-0 la masa verde partida cu Avântul Valea Mărului, vălmărenii retrăgându-se la finalul turului din cauza problemelor financiare. Lieştenii au disputat totuşi un amical cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila, în care s-au impus cu 2-1 graţie reuşitelor lui Dragoş Voicu şi Dănăilă. Sporting ocupă locul 5 cu 30 de puncte în ierarhia seriei I.