
Consiliul de Securitate al ONU se reuneşte luni, 01 iunie 2026, într-o sesiune specială convocată la solicitarea României după incidentul de la Galaţi, unde o dronă rusească a lovit şi explodat într-un bloc, a anunţat ambasadorul României la ONU, Cornel Feruţă.
Sesiunea specială a ONU la New York are loc de la ora 22.00 (ora României), iar România va fi reprezentată de ministrul de Externe, Oana Ţoiu.
”Imediat după incidentul dronei ruseşti care a explodat pe clădirea de apartamente din Galaţi, România a declanşat consultări la ONU şi a solicitat o reuniune a Consiliului de Securitate, în baza articolelor 34 şi 35 din Carta Naţiunilor Unite, care reglementează rolul Consiliului în situaţii care pun în pericol menţinerea păcii şi securităţii internaţionale”, a anunţat Cornel Feruţă pe o reţea de socializare.
El a precizat că solicitarea României a fost sprijinită de parteneri şi aliaţi.
„Solicitarea României a fost sprijinită de parteneri şi aliaţi. Intruziunea dronei şi explozia acesteia într-o zonă dens populată în urma căreia au fost răniţi cetăţeni români sunt încălcări grave ale Cartei ONU şi dreptului internaţional”, a scris Cornel Feruţă.
Pingback: Cum se reîntorc la viaţa obișnuită locatarii blocului din Galaţi lovit de dronă: „Singurul lucru real era că eram viu” - Monitorul de Galati
Damian
Pai era ruseasca sau de fabricatie ucrainiana? Noi nici acum nu stim. Cert e ca tare ar vrea unii sa se sacrifice poporul roman intr-un conflict dupa ce 2 milioane de ucrainieni au pierit in razboi si nu msi au carne de tun. Sa ne fereasca Dumnezeu!
Pingback: Drona căzută la Galaţi, dezbătută la ONU: 56 de state susţin poziţia României - Monitorul de Galati