25 IUNIE 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
UE, sub presiune: Trump forţează Bruxelles-ul să cedeze în faţa Big Tech
UE, sub presiune: Trump forţează Bruxelles-ul să cedeze în faţa Big Tech

Uniunea Europeană se confruntă cu presiuni din ce în ce mai intense din partea administraţiei Trump, care cere modificarea unora dintre cele mai importante reguli ce guvernează tehnologia digitală pe continent. Pe fondul ameninţărilor cu taxe vamale uriaşe – ce ar putea ajunge la 50% începând cu 9 iulie – Comisia Europeană a început pentru prima dată să dea semnale că ar putea face concesii, ceea ce a generat îngrijorare la Bruxelles, potrivit unei analize publicate de Politico.
În centrul tensiunilor se află Legea Pieţelor Digitale, un pachet legislativ gândit să limiteze influenţa marilor companii tehnologice americane, precum Meta, Google sau Apple, pe piaţa europeană. Potrivit unor informaţii apărute în Wall Street Journal, oficialii de la Bruxelles iau în calcul să accepte anumite derogări pentru aceste companii, în schimbul unui acord comercial menit să evite un posibil conflict tarifar cu Statele Unite.
Deşi până recent reprezentanţii Uniunii susţineau că legislaţia privind tehnologia digitală nu este negociabilă, atitudinea pare să se fi schimbat. Thomas Regnier, purtător de cuvânt al Comisiei, a declarat că "nimic nu este exclus de pe masa negocierilor", semnalând o flexibilitate neaşteptată din partea executivului european. În acest context, preşedinta Comisiei, Ursula von der Leyen, a intervenit public, susţinând că suveranitatea decizională a UE nu poate fi pusă în discuţie şi calificând drept inacceptabilă orice tentativă de a impune Europei schimbări legislative din exterior. Cu toate acestea, ea a recunoscut că discuţiile comerciale includ şi aspecte legate de bariere tarifare şi netarifare, ceea ce implică indirect şi reglementările din domeniul digital.
Deschiderea către posibile compromisuri a fost întâmpinată cu critici dure din partea unor eurodeputaţi. Stéphanie Yon-Courtin, membră a Parlamentului European din partea Franţei, a catalogat o eventuală renunţare la DMA drept o capitulare ruşinoasă în faţa Statelor Unite. Ea a avertizat că modificarea unor legi deja adoptate doar pentru a calma tensiunile comerciale ar crea un precedent periculos şi ar submina autoritatea instituţiilor europene.
Legea Pieţelor Digitale a fost creată tocmai pentru a combate practicile abuzive ale marilor platforme digitale şi a fost deja aplicată în anchete şi amenzi importante, inclusiv împotriva Apple şi Meta. În ultimele luni, însă, Comisia Europeană a fost criticată pentru încetinirea ritmului în aplicarea sancţiunilor, inclusiv în cazul platformei X (fostul Twitter), ceea ce alimentează suspiciunile că Bruxelles-ul evită confruntarea pentru a păstra deschis canalul de dialog cu Washingtonul.
Donald Trump a fost un critic vocal al amenzilor aplicate de UE companiilor americane, pe care le-a descris drept o formă de taxare nedreaptă. În mai multe rânduri, el a ameninţat cu tarife punitive asupra produselor europene, ceea ce amplifică presiunea asupra Bruxelles-ului de a ajunge la un compromis.
În acest climat tensionat, unii oficiali europeni avertizează că UE riscă să îşi piardă credibilitatea dacă renunţă la propriile reguli în faţa unor ameninţări externe. Anna Cavazzini, eurodeputată din Germania, a declarat că intervenţia SUA asupra legislaţiei europene, sprijinită de ameninţări tarifare, reprezintă o formă de coerciţie economică şi că acum nu este momentul pentru compromisuri. Comisarul european pentru Comerţ, Maroš Šefčovič, a transmis că negocierile sunt în curs, dar a subliniat că niciun acord nu este garantat până când nu se ajunge la final. El a adăugat că scopul este obţinerea unui echilibru care să protejeze interesele economice şi legislative ale Uniunii.
Rămâne de văzut dacă Bruxelles-ul va reuşi să reziste presiunilor externe sau dacă va ceda în faţa Washingtonului pentru a evita un război comercial costisitor. Cert este că miza nu este doar una economică, ci şi una legată de suveranitatea digitală a Europei.


Articole înrudite