25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a câştigat fără emoţii, CSU Hygienium a pierdut în tie-break

Divizia A la volei masculin a programat în weekend partidele celei de-a 11-a etape ultima din tur. CSM Galaţi a tranşat repede partida programată vineri seara pe teren propriu cu Unirea Dej, scor final: 3-0 (17, 9, 16). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Sobirov 3 puncte, Lescov 1 p, Madsen 17 p, Magdaş 1 p, Malescha 12 p, Bala 7 p-Kantor, libero. Au mai jucat: Smits 1 p, Bartunek, Butnaru 1 p, Raţă 12 p, Talpă 5 p Cristudor-libero. CSM Arcada încheie turul campionatului pe locul 3 cu 26 de puncte. Echipa gălăţeană a învins duminică în 53 de minute pe Universitatea Cluj Napoca, scor 3-0 (7,14, 10) în prima manşă din sferturile de finală ale Cupei României. Formula folosită: Bala, Talpă, Raţă, Madsen, Magdaş, Lescov-Kantor, libero. Au mai jucat: Smits, Bartunek, Butnaru-Cristudor, libero.

Înfrângere dramatică la fileu

Divizia A2 seria Est la volei feminin a programat sâmbătă meciurile penultimei etape din tur. La sala Puşkin-Florin Balaiş şi-au dat întâlnire formaţiile CSU Hygienium Galaţi şi CSM Constanţa. Cei prezenţi au asistat la o partidă dramatică, spectaculoasă şi cu numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Constănţencele au început tare, şi-au surprins adversarele şi şi-au adjudecat primul set după un neverosimil 7-25. Fetele pregătite de Ileana Berdilă şi Adriana Dudnic s-au trezit imediat la realitate, au revenit spectaculos, au câştigat următoarele două seturi şi au trecut în avantaj. Oaspetele nu au renunţat, au crezut în şansa lor până la capăt şi au întors soarta meciului. Tie-break-ul a fost dramatic, CSU a pornit bine a condus cu 3-1, echilibrul s-a menţinut mult timp, gălăţencele au revenit şi au egalat la 12, dar finalul a aparţinut formaţiei de pe Litoral care s-a impus la limită. Rezultat final: CSU Hygienium Galaţi-CSM Constanţa 2-3 (-7, 18, 19, -19, -13). Echipa gălăţeană a folosit formula: Ioana Ştefu, Camelia Vasile, Maria Vilău, Alexandra Iordache, Sorina Răileanu, Andreea Stănescu-Alexandra Iordan, libero. Au mai jucat: Diana Hanţău, Maria Neacşu, Crina Arbunea, Cristina Popoiu-Iulia Sava, libero. CSU va juca ultimul meci din acest an pe 28 decembrie la Bucureşti pe CTF Mihai I.