23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi au câştigat cea de-a doua repriză cu liderul

Echipa gălăţeană pregătită de Valeriu Costea a jucat joi seara, pentru prima dată în acest sezon, în sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru cu SCM Gloria Buzău, liderul cu maxim din Liga Florilor MOL. Gălăţencele, care au părut copleşite de renumele adversarei au jucat foarte slab în primele 30 de minute când au reuşit să înscrie doar şase goluri. Buzăul a folosit cea mai bună garnitură, a punctat de 18 ori pe tabela de marcaj şi a tranşat repede disputa. CSM Galaţi a revenit de la vestiare mai hotărâtă, Nicoleta Petre a închis poarta timp de 10 minute, atacul a funcţionat ceva mai bine şi după un ecart de 6-0, diferenţa s-a înjumătăţit: 12-18 (min.40). Oaspetele au rulat tot lotul şi chiar dacă meciul s-a echilibrat, au obţinut o victorie fără dubii. Echipa noastră rămâne cu satisfacţia că s-a impus în partea a doua cu 14-9, dar cota 0 în clasament. Rezultat final: CSM Galaţi-Gloria Buzău 20-27 (6-18).
Lotul folosit de echipa gălăţeană: Alexandra Prodan, Bianca Aron, Nicoleta Petre-Ana Maria Lopătaru 4 goluri, Andreea Merlă, Iulia Eiler 2 g, Cristina Andriţă, Mălina Bichir 4 g, Andreea Taivan, Daniela Corban 4 g, Iasmina Ichim 2 g, Mădălina Manolachi 3 g, Mădălina Mureş 1 g, Ivana Djurovic, Katarina Mancic, Andreea Sandu. CSM Galaţi mai are programate două meciuri în acest an: Rapid Bucureşti, pe 22 decembrie în deplasare şi CSM Tg.Jiu, pe 29 decembrie acasă. *sursa foto: Sportul Ilustrat