04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Hygienium Galaţi a obţinut locul 2 la turneul de beach volei de la Sibiu

La Sibiu, în Piaţa Mică, s-a desfăşurat în perioada 14-16 iulie cea de-a 10-a ediţie a „Sibiu Sands Open”, un turneu internaţional tradiţional de „beach” volei. Galaţiul a fost reprezentat cu succes de echipa CSU Hygienium, în formula: Sorina Adriana Răileanu - Diana Milea, care după un adevărat tur de forţă cu şapte jocuri în trei zile, au terminat pe locul 2 şi un bilanţ de 5 victorii şi 2 înfrângeri. Într-o reeditare a finalei Campionatului Naţional de volei pe plajă de anul trecut, Sorina şi Diana au pierdut la mare luptă în faţa campioanelor Adina Stanciu - Ioana Alexandra Ordean, care sunt şi vicecampioane balcanice en-titre, scor 1-2 după ce au condus cu 10-7 în setul decisiv. „A fost un turneu extrem de greu din punct de vedere fizic cu şapte meciuri: două vineri, două sâmbătă şi trei duminică. Finala a fost dramatică, am condus cu 10-7 în setul decisiv, dar a trebuit să ne mulţumim cu locul 2”, ne-a declarat Sorina. Fetele noastre vor participa la un nou turneu, în perioada 20-23 la Therme Bucureşti.