02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Voleibalistele de la CSU Hygienium Galaţi au pierdut primul meci oficial

Divizia A2 la volei feminin a programat sâmbătă partidele primei etape din sezonul 2023-2024. Galaţiul este reprezentat în seria Est de CSU Hygienium, care a întâlnit în sala Florin Balaiş-Puşkin pe satelitul CSM Bucureşti. Bucureştencele, conduse de un antrenor ucrainean, au impresionat încă de la încălzire prin talie. Echipa gălăţeană, condusă de Ileana Berdilă şi Adriana Dudnic, cu câteva modificări în lot faţă de sezonul trecut, a condus în startul primelor două seturi: 3-0 în primul set, respectiv 6-2 în cel de-al doilea, dar oaspetele, ceva mai omogene şi mai norocoase, în câteva faze importante au preluat iniţiativa şi le-au câştigat. Setul trei a fost pe muchie de cuţit şi partida s-a încheiat cu o decizie greşită a unuia dintre arbitrii de linie care nu a semnalizat un block-out la ultimul atac al Sorinei Răileanu. Fetele noastre au revenit spectaculos de la: 8-13, 14-18, 20-22, au trecut în avantaj cu 23-22, dar... la 1-2 la seturi cu siguranţă partida s-ar fi relansat. Rezultat final: CSU Hygienium - CSM II Bucureşti 0-3 (-19, -21, -23). Echipa noastră a folosit formula: Diana Milea, Cristina Popoiu, Gabriela Panait, Andreea Stănescu, Alexandra Iordache, Sorina Răileanu - Alexandra Iordan, libero. Au mai jucat: Diana Hanţău, Maria Neacşu. Celelalte rezultate: CSM Focşani 2007 - CS Medgidia 3-2, CSM Corona II Braşov - CTF Mihai I Bucureşti 0-3. CSU Galaţi va juca în etapa următoare, pe 14 octombrie, tot acasă, cu satelitul CSM Corona Braşov.