02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Danubius a ţinut pasul 55 de minute şi a repetat pentru jocul cu Baia Mare
Publicul gălăţean a fost la înălţime şi, în ciuda faptului că s-a intrat pe bază de bilet, a umplut până la refuz tribunele sălii Siderurgistul iar spectacolul sportiv a fost agreabil. Chiar dacă a venit la Galaţi fără campioanele europene muntenegrence Bulatovic şi Jovanovic, Oltchimul a apăsat pedala de acceleraţie în primele 30 de minute, când şi-a asigurat un avantaj liniştitor, de opt goluri. Spre lauda lor, gălăţencele au luptat cu mijloacele de care dispun, Cristina Bobeică a prins o zi bună iar în atac greul l-au dus Daciana Curtean şi Iryna Glibko, şi pe acest fond, cu cinci minute înainte de final, diferenţa se redusese la cinci goluri. Oltchimul şi-a făcut rodajul pentru faza a II-a din Champions League iar Danubius a arătat o creştere de formă îmbucurătoare în perspectiva partidei de sâmbăta viitoare de pe teren propriu cu HCM Baia Mare. La finalul partidei, coechipierele şi întreaga asistenţă au felicitat-o pe ucraineanca Iulya Zaremba, care a împlinit sâmbătă 25 de ani. „La Mulţi Ani!”, Iulya, şi din partea noastră, şi să dai multe goluri pentru HC Danubius. Mai trebuie subliniat faptul că o altă ucraineancă din lotul gălăţean, Iryna Glibko, a ajuns la cota 80 şi este golgetera Ligii Naţionale.
Alexandrina Soare - antrenor HC Danubius: „Fetele au reuşit să se mobilizeze, până în minutul 55 au făcut un joc bun. Suntem, totuşi, cu picioarele pe pământ pentru că ne aşteaptă meciuri cu miză. În următoarea etapă, cu Baia Mare, va fi un meci încrâncetat. Adversarele luptă pentru un loc de cupă europeană, în timp ce noi vrem să acumulăm cât mai multe puncte”.
Jakob Vestergaard - antrenor Oltchim: „A fost un meci rezonabil din partea noastră, cu bune şi cu rele. Am urmărit vreo cinci meciuri ale echipei din Galaţi şi cred că au o formaţie valoroasă, cu câteva jucătoare bune. Au evoluat şi astăzi bine, dar nu suficient, cât să obţină mai mult”.
Daciana Curtean - jucătoare HC Danubius: „A fost o partidă reuşită, un antrenament pentru noi, deoarece nu ne doream decât să mulţumim publicul prezent la sală. Nu ştiu dacă diferenţa finală e cam mare. Am reuşit să ne apropiem la cinci goluri, dar nu am mai ţinut ritmul. Noi am evoluat în şapte-opt jucătoare, în timp ce Oltchimul a schimbat liniile ca la hochei”.
HC Danubius – Oltchim 24-35 (10-18)
sala Siderurgistul, spectatori: 600
Arbitri: Ionuţ Barbu – Adrian Manafu (Bucureşti);
Formaţii:
HC Danubius Galaţi: Cristina Bobeică (12 intervenţii) – Iryna Glibko - 9 goluri, Irina Lazarin - 3, Daciana Curtean - 3, Delia Mărginean - 3, Yulia Zaremba - 2, Cătălina Cioaric - 2, Mihaela Pătuleanu - 2, Carmen Gheorghe, Yaroslava Burlachenko. Antrenor - Alexandrina Soare.
Oltchim Rm. Vâlcea: Paula Ungureanu (15 intervenţii) – Alexandrina Barbosa - 6 goluri, Iulia Managarova - 5, Alison Pineau - 5, Iulia Curea - 4, Adina Meiroşu - 4, Adriana Nechita - 3, Aurelia Brădeanu - 2, Ramona Farcău - 2, Ionela Stanca - 2, Oana Manea - 2, Cristina Neagu. Antrenori: Jakob Vestergaard şi Steluţa Luca.
Aruncări de la 7m: Danubius – 7 (6 transformate), Oltchim – 4 (3);  Minute de eliminare: 0-2;
Evoluţia scorului: 0-1 (min. 2), 3-4 (min. 8), 4-9 (min. 18), 7-13 (min. 23), 10-16 (min. 29), 13-20 (min. 34), 18-23 (min. 42), 19-25 (min. 46), 23-30 (min. 55), 24-35 – rezultat final.