Handbalistele de la CSM Galaţi au pierdut derbiul cu Corona şi au coborât pe locul trei

Divizia A la handbal feminin a programat duminică partidele din cadrul celei de-a opta etape. CSM Galaţi a întâlnit în deplasare în sala sporturilor D.P. Colibaşi pe CSM Corona 2010 Braşov. Chiar dacă au început foarte bine şi au condus în permanenţă pe tabela de marcaj în primul sfert de oră: 1-2, 2-3, 3-6, 4-7, 5-8, gălăţencele au avut imediat o perioadă de secetă de vreo 13 minute fără gol, braşovencele au profitat şi au preluat iniţiativa. Corona s-a desprins la patru goluri în min.40, fetele antrenate de Valeriu Costea au încercat să revină dar numeroasele ratări în momente cheie le-au privat să obţină cel puţin un rezultat de egalitate. Rezultat final: CSM Corona 2010 Braşov - CSM Galaţi 30-25 (12-10). Lotul folosit: Ana Maria Micu, Bianca Aron, Nicoleta Petre - Nikolina Knezevic, Cristina Marcu, Andreea Prescură, Cristina Andriţa 2 goluri, Iasmina Ichim, 3 g Iulia Eiler 4 g, Daniela Corban 8 g, Mădălina Manolachi 5 g, Ana Maria Lopătaru 3 g. CSM Galaţi înregistrează prima înfrângere din acest sezon, ocupă locul 3 cu 15 puncte. Primele două poziţii sunt ocupate de: CSM Unirea Slobozia 19 puncte şi CSM Corona 2010 Braşov 16 p, ambele cu un meci mai mult decât echipa noastră. CSM Galaţi va primi vizita, etapa viitoare, lanternei Spartac Bucureşti. Partida este programată pe 14 noiembrie în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 11.00.

Sursa foto: Facebook - CSM Galaţi