12 AUGUST 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
«Mă bucur că mi-am făcut treaba!» Portarul Oţelului, Cosmin Dur-Bozoancă, după remiza cu Rapid de la Galaţi
«Mă bucur că mi-am făcut treaba!» Portarul Oţelului, Cosmin Dur-Bozoancă, după remiza cu Rapid de la Galaţi

„Nu ştiu exact, dar mă bucur că mi-am făcut treaba. Sunt extrem de ofticat că am luat golul ăla, dar na, asta este. Un punct în seara asta şi mergem mai departe. Sincer, nu mai ştiu câte am scos, în febra meciului nu stau niciodată să număr. Am început iar repriza a doua destul de slab. Nu ştiu.... Rapid n-a ajuns la poartă în prima repriză, iar în a doua a venit Barcelona”, a declarat portarul Oţelului, Cosmin Dur-Bozoancă, după remiza cu Rapid de la Galaţi.

„Sentimente amestecate. Prima repriză a fost controlată de noi, chiar autoritar. Am marcat, chiar am avut o discuţie cu băieţii şi le-am spus că vreau să câştigăm şi repriza a doua. Noi am fost limitaţi pe bancă faţă de Rapid. Am pierdut agresivitatea la mijlocul terenului, parcă plutea golul, cum se spune. Este o realitate şi o ştim cu toţii. Eu sunt convins că o să reuşim să mai aducem 2-3 jucători. E clar că avem nevoie de întăriri. Eu spun că puteam să pierdem, dar la fel de bine puteam să şi câştigăm. Felicit echipa pentru disciplina tactică de care am dat dovadă. Mulţumesc publicului, un punct muncit. Costel (n.r. Gâlcă) a schimbat şi l-a mutat pe Dobre în partea dreaptă, asta a contat. Am luat gol dintr-o situaţie uşor de gestionat. Dobre putea fi oprit”, a spus Laszlo Balint, antrenor Oţelul.

„Mulţumit între ghilimele, am făcut o primă repriză foarte proastă, asta şi meritul adversarului. Ştiam că sunt agresivi, am vorbit despre asta. După pauză am jucat foarte bine, am avut şi alte ocazii de a marca. Bineînţeles că puteam să jucăm mai mult între linii, să facem schimbări de direcţii, să-i atragem. Trebuia să avem mai multă personalitate şi să combinăm mai mult la mijlocul terenului. Îmi doream foarte mult să câştig aici, erau trei puncte importante pentru noi. În a doua repriză am revenit, am avut situaţii mari de gol. Îmi doream trei puncte, vă spun sincer, eram convins că o să câştigăm, dar este şi meritul adversarului”, a declarat şi Costel Gâlcă, antrenor Rapid.

Foto: Sportul Ilustrat


Articole înrudite