19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a a programat la sfârşitul săptămânii partidele unei noi etape. Misiune imposibilă pentru Oţelul II, care a evoluat în fieful liderului SC Bacău. Clubul fanion din oraşul nostru a avut un final de săptămână nefast. După rezultatul de forfait din manşa tur a semifinalei din Cupa României Timişoreana, acum a venit şi rândul satelitului să piardă cu acelaşi scor.
„Am reuşit să ne anihilăm foarte bine adversarul în primele 45 de minute şi drept urmare am intrat la vestiare cu un scor alb. Apoi am primit uşor primul gol în minutul 46, peste trei minute l-am încasat şi pe cel de-al doilea şi totul s-a prăbuşit pentru noi. Nu mai am alte comentarii de făcut”, ne-a declarat antrenorul gălăţean Damian Băncilă.
Rezultat final: SC Bacău - Oţelul II 3-0 (0-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Vlasie - Marus, Gâţă, Miron, Ciurea - Manea, Adăscăliţei, Lupu - Moise, Tudorie, Gohoreanu. În cea de-a doua repriză au mai evoluat: Tudose, Ionuţ Constantinescu, Boubătrân, Dajbog. Celelalte rezultate ale rundei sunt: Ceahlăul II Piatra Neamţ - Petrotub Roman 3-1, FCM Dorohoi - Ştiinţa Miroslava 1-0, Bucovina Rădăuţi - Aerostar Bacău 2-1, Sporting Suceava - CSM Moineşti. Echipa gălăţeană se situează pe locul VII cu 23 de puncte şi va juca runda viitoare pe teren propriu cu Aerostar Bacău.